Veriko Tchumburidze zwyciężczynią Konkursu Wieniawskiego!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 12:00
Jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova uznało, że najlepiej podczas międzynarodowego turnieju skrzypków w Poznaniu zaprezentowała się reprezentantka Gruzji i Turcji.
Audio
  • Ogłoszenie wyników Konkursu Wieniawskiego 2016 (Dwójka)
  • Veriko Tchumburidze o swoim zwycięstwie w Konkursie Wieniawskiego (Dwójka)
  • Przewodniczący jury Konkursu Wieniawskiego Maxim Vengerov podsumowuje turniej (Dwójka)
  • Konkurs im. Henryka Wieniawskiego 2016 wg krytyków i dziennikarzy Dwójki
Veriko Tchumburidze
Veriko TchumburidzeFoto: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Veriko Tchumburidze 1200.jpg
Veriko Tchumburidze z Nagrodą Polskiego Radia za najlepszy Kaprys!

Laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016):

I NAGRODA, 30 tys. Euro Veriko TCHUMBURIDZE, Gruzja/Turcja 
II NAGRODA ex aequo, 20 tys. Euro Bomsori KIM, Korea Południowa
II NAGRODA ex aequo, 20 tys. Euro Seiji OKAMOTO, Japonia
IV NAGRODA, 10 tys. Euro Luke HSU, USA
V NAGRODA, 10 tys. Euro Richard LIN, Tajwan/USA
VI NAGRODA, 5 tys. Euro Maria WŁOSZCZOWSKA, Polska
VII NAGRODA, 5 tys. Euro Ryosuke SUHO, Japonia

Veriko Tchumburidze po ogłoszeniu wyników wyznała, że dla niej najważniejsza w muzyce jest szczerość. - To nie technika sprawia mi największą trudność, ale przełożenie tego co czuję na instrument. Chcę być szczera z własnymi myślami.

Veriko Tchumburidze zdobyła też nagrodę Polskiego Radia w wysokości 3 tys. Euro za najpiękniejsze wykonanie Kaprysu Henryka Wieniawskiego.

Wyniki głosowania komentowaliśmy w specjalnej audycji Dwójki. Jakub Puchalski, krytyk Tygodnika Powszechnego, nie krył zaskoczenia werdyktem. - Nie wierzyłem, że jury przedłoży zaangażowanie i energię Veriko Tchumburidze nad pewną doskonałość i precyzję jaką reprezentowała Bomsori Kim. Jestem dumny, że wartości artystyczne przeważyły nad techniką.

Puchalski dodawał, że postawiono na osobowość, która ma szansę na karierę solistyczną. - Ten konkurs wygrywają skrzypkowie, którzy potem trafiają do orkiestry jako koncertmistrzowie. Veriko to inwestycja w przyszłość Konkursu.

Jakub Puchalski Ten konkurs wygrywają skrzypkowie, którzy potem trafiają do orkiestry jako koncertmistrzowie. Veriko to inwestycja w przyszłość Konkursu.

Zdaniem gości audycji o zwycięstwie Veriko Tchumburidze zdecydowało niezwykle emocjonalne wykonanie Koncertu skrzypcowego a-moll Szostakowicza w finale turnieju.

Veriko Tchumburidze urodziła się w 1996 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Obecnie kontynuuje naukę w klasie A. Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. Gra na instrumencie Giambattista Guadanini, 1756 r.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywał się w Poznaniu w dniach 8-23 października. Na estradzie pojawili się młodzi wirtuozi pochodzący z kilkunastu krajów świata (od Kanady i USA, przez Francję, Polskę, Ukrainę, Kazachstan, po Japonię czy Nową Zelandię)Zobacz więcej na temat: Konkurs Wieniawskiego

Czytaj także

Zachwyty i kontrowersje. Finaliści Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 22:29
15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego wkroczył w decydującą fazę. W przeddzień IV etapu omówiliśmy w Dwójce dotychczasowe konkursowe wykonania siedmiorga finalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. "Wiele błędnych decyzji jury"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 22:30
– Dwoje, może troje finalistów to naprawdę dobrzy muzycy. Natomiast pozostała czwórka to przypadkowi goście ostatniego etapu – mówił skrzypek Zakhar Bron, członek jury 15. Konkursu Wieniawskiego.
rozwiń zwiń