Wycinka drzew, czyli największe szwedzkie samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 18:00
– Nazwiska Szwedzi wzięli od drzew. To, co teraz z nimi robią, ma bardzo głęboki wymiar kulturowy – mówił Maciej Zaremba-Bielawski, autor książki "Leśna mafia".
Audio
  • Maciej Zaremba-Bielawski o swojej książce "Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Maciej Zaremba bije na alarm w sprawie największych przemian kulturowych, które dokonują się na naszych oczach - czytamy w notce wydawnictwa Agora
"Maciej Zaremba bije na alarm w sprawie największych przemian kulturowych, które dokonują się na naszych oczach" - czytamy w notce wydawnictwa AgoraFoto: Hobvias Sudoneighm/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

/

W reportażu z podtytułem "Szwedzki thriller ekologiczny" Maciej Zaremba-Bielawski opisuje m.in. nielegalne powiązania koncernów drzewnych i administracji publicznej, których wspólnie prowadzona gospodarka leśna zamienia lasy w Szwecji w uprawy przemysłowe. Autor książki dowodzi, że ta przemiana, przed którą ostrzega się już od lat 70., będzie nie tylko katastrofą ekologiczną.

– Obok literatury i muzyki las jest w Szwecji najważniejszym elementem kultury – tłumaczył. – Pewien antropolog powiedział, że tak, jak dla Francuzów święty jest język, a dla Rosjan i Polaków wymiar metafizyczny ma ziemia, tak dla Szwedów czymś takim jest las – dodał.

Wystarczy zajrzeć do książki telefonicznej, by się o tym przekonać. – Kiedy na początku XVIII w. ludziom wolno było nadawać sobie nazwiska, Niemcy i Anglicy zaczęli nazywać się od kolorów czy zawodów, a Szwedzi od drzew. To było zupełnie spontaniczne – opowiadał gość Dwójki, dodając, że nazwisko najbardziej znanej w Polsce szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren po polsku znaczy "gałązka lipy".

– Więc to, co dzieje się z lasami w Szwecji, ma moim zdaniem o wiele głębszy wymiar niż to, co robi się z lasami np. w Hiszpanii – powiedział reportażysta.

***

Tytuł cyklu: "Literatura non-fiction"

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury"

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 22.11.2014

Godzina emisji: 12.00

mc/ac

Zobacz więcej na temat: KULTURA polityka Szwecja

Czytaj także

Elisabeth Asbrink znalazła klucz do szwedzkiej samoświadomości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 20:00
– Czytelnicy mojej książki pisali do mnie: "nie poznaję kraju, który opisujesz, nie wiedziałem, że to tak wyglądało" – mówiła w Dwójce laureatka nagrody Kapuścińskiego, która w książce "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" przypomina o szwedzkim faszyzmie.
rozwiń zwiń