REKLAMA

"Muzyka Arvo Pärta nigdy nie opuściła Estonii"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 19:00
- Nie wierzyliśmy propagandzie, która twierdziła, że żebrze z rodziną na ulicy. Docierały do nas informacje i nagrania - wspominała okres emigracji kompozytora jedna z mieszkanek Tallina.
Audio
  • Reportaż Justyny Piernik poświęcony obchodom 80. urodzin Arvo Pärta w Estonii (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Arvo Prt to twórca niezwykle prostego, a zarazem na wskroś oryginalnego i sugestywnego stylu muzycznego
Arvo Pärt to twórca niezwykle prostego, a zarazem na wskroś oryginalnego i sugestywnego stylu muzycznegoFoto: PAP/ EPA/ANDREA MEROLA

Arvo Pärt już wówczas - w latach 80. - stał się w Estonii wielkim autorytetem, którym pozostaje do dziś. Nic dziwnego, że jego okrągły jubileusz, w którego wydarzeniach uczestniczyła Justyna Piernik, stał się niemal narodowym świętem. Nasza reportażystka wybrała się m.in. do bajkowego Kellasalu (Lasu Dzwonów) w miejscowości Laulasmaa (Kraina Pieśni), gdzie wśród szumu morza i drzew powstaje Centrum Arvo Pärta i gdzie mieści się archiwum jego twórczości.

Czytaj także

Arvo Part pap_20080522_1JA 1200.jpg
Arvo Pärt: słowo jest sakramentem

Wysłuchała też urodzinowej przemowy samego Pärta. Ten podkreślił, że najtrudniej w każdym dziele napisać kodę i przeprosił za grzechy młodości, które - jak zauważył Tõnu Kaljuste - estoński kompozytor odkrył w Polsce...

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Mikrokosmosy")

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 13.09.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/mr

Czytaj także

On nie szukał Boga. On Go znalazł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:50
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił Henryk Mikołaj Górecki w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. Wyjątkowy autentyzm kompozytora potwierdzają znawcy jego twórczości.
rozwiń zwiń