Nie jest nudno? Klasyczna sztuka we współczesnych realiach

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:30
- Jeżeli mojej inscenizacji "Odprawy posłów greckich" zarzuca się, że nie jest tradycyjna, w tym sensie, że nie jest nudna, to oczywiście tak właśnie jest - mówi w Dwójce reżyser Michał Zadara.
Audio
  • Odkrywanie "na nowo" klasyki w teatrze - co z tego wynika?
Michał Zadara w studiu Dwójki
Michał Zadara w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR

- Wydaje mi się, że polską klasykę literacką tradycja teatru polskiego strasznie skrzywdziła - tłumaczy dalej Zadara - Nikt ze studentów polonistyki, ani licealistów, by dzisiaj nie uznał, że to jest ekscytujące. Klasyka odbierana jest jako grzeczna i nudna.

Da się jeszcze zagrać Kochanowskiego?
Czy klasyczne teksty dają się jeszcze zagrać w takim kształcie, w jakim zostały napisane przed wiekami? Przepisywanie klasyki w teatrze, odkrywanie "na nowo" dzieł literatury - te zagadnienia zaprzątają myśli ludzi teatru w Polsce.
Michał Zadara do reżyserowania we współczesnych realiach "Odprawy posłów greckich" ustosunkowuje się tak: - Za czasów Kochanowskiego, to była sztuka zaadaptowana do tamtych realiów, grana we właściwym dla tamtych czasów kostiumie. My dziś grając tekst co do sylaby wierny tekstowi Kochanowskiego robimy dokładnie taką samą inscenizację: współczesną, polityczną, odegraną przez żyjących w dzisiejszym świecie ludzi - mówi w "Przestrzeniach Kultury".
Zmiany mają sens, ale liczy się jakość
- To dość zabawne zjawisko. Coraz więcej polskich sztuk współczesnych (...) jest tak naprawdę przepisanym utworem klasycznym - mówi o tym, co się dzieje na polskich scenach Kalina Zalewska z miesięcznika "Teatr" - Chyba zawsze chodzi o to, w jaki sposób i po co to zostało przepisane, co z tego na końcu mamy.
Gośćmi Jacka Wakara, oprócz zastępcy red. naczelnego miesięcznika "Teatr" Kaliny Zalewskiej i reżysera Michała Zadary, byli także dramaturg Bartosz Frąckowiak oraz dramatopisarka, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę "Ciała obce" Julia Holewińska.

Zobacz więcej na temat: literatura polska TEATR
Czytaj także

Historia "Irydiona" – pierwszej premiery Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 10:00
- Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, czym dla mieszkańców Warszawy była możliwość oglądania na scenie dramatu romantycznego - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff, która wspominała początki działalności stołecznej sceny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpienie Matki Boskiej w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 11:00
- Na tym spektaklu ludzie muszą się zmierzyć z własną wiarą, jeśli pojawia się zwątpienie, to chyba ta wiara była powierzchowna - mówił w Dwójce Zenon Fajfer, reżyser spektaklu "Pieta", który będzie prezentowany w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa 27 i 28 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla Grzegorzewskiego ważna była nieoczywistość, kunszt był mniej istotny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 19:00
- "To zbyt oczywiste" mówił często na próbach w podsumowując propozycje aktorów - wspomina córka reżysera, Antonina Grzegorzewska.
rozwiń zwiń