X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapitan Żbik. Milicjant idealny i śmiertelnie nudny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:20
- Żbik ma mnóstwo wielbicieli. Dziwuję się dlaczego, bo jednak kiepskie są te historie - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
Audio
  • Policjanci i złodzieje w PRL-u (Za kurtyną PRL-u/Dwójka)
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. To pierwowzór Żbika?
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. To pierwowzór Żbika? Foto: archiwum PAP

- Ja złodziej jestem? - mówi aresztant w trakcie przesłuchania.
- No a jak? Siedziałeś za włamania raz, drugi raz - odpowiada zdenerwowany milicjant.
- Ja mogę wziąć, mogę kraść i na siebie zawsze zarobię!
- Zarobisz na siebie?! A po wyjściu z więzienia już byłeś tu u nas?
To fragment archiwalnej audycji Krystyny Usarek "Ten człowiek - milicjant" nadanej w Polskim Radiu w 1968 roku. W audycji "Przestrzenie kultury" z cyklu "Za kurtyną PRL-u" wysłuchaliśmy wielu nagrań archiwalnych, min. kilkunastominutowego przemówienia komendanta głównego MO...
Przypominaliśmy te nagrania nie bez powodu. Komenda Główna Milicji Obywatelskiej w Warszawie w sposób zaskakujący przyczyniła się do rozwoju komiksu w Polsce. Chciała w PRL-u ocieplić trochę wizerunek milicjanta. Na zamówienie mundurowych powstał komiks "Kapitan Żbik", wydawany przez 15 lat. Przygody asa, milicjanta idealnego przestały się ukazywać w 1982 roku. Pokonała go historia.
- Idea przybliżania społeczeństwu milicji się nie sprawdziła. W 1982 roku społeczeństwo powinno się milicji bać, a nie kochać - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
Gośćmi Agaty Kwiecińskiej i Michała Nowaka w Dwójce byli również prof. Dorota Skotarczak - historyk kultury z UAM i dr Krzysztof Madej - historyk z IPN.

Warszawa,
Warszawa, marzec 1948 roku. Milicjantka Leokadia Kubanowska zwana Lodzią pomaga pchać samochód Chevrolet. źr. archiwum PAP
Warszawa,
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. źr. archiwum PAP
Zobacz więcej na temat: komiks PRL
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Batman w Warszawie? O mieście rysowanym w komiksach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:00
Kultowe "Osiedle Swoboda", Gotham - nieistniejące miasto Batmana, czy komiksy o Powstaniu Warszawskim. Blokowisko, centrum, czy przedmieście pojawia się w komiksie od zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka w Trójce: reportaż Filipa Springera "Zaczyn"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 13:50
Do pasma przedpołudniowego powraca literatura faktu. Od 6 maja "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" Filipa Springera czyta Przemysław Bluszcz. Zobacz wideo i galerie zdjęć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie PRL-u: owiane tajemnicą czy wyjaśnione?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 19:00
Sprawa porwania i zabójstwa licealisty Bohdana Piaseckiego była jedną z najgłośniejszych. W 1959 roku Polskie Radio wyemitowało nagranie z żądaniami okupu rzekomych porywaczy. Milicja otrzymała 16 tomów akt z informacjami od obywateli. Jednak żadna z poszlak nie okazała się prawdziwa.
rozwiń zwiń