Ćwiczenia z myślenia - Ella Fitzgerald

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 13:53
Najbliższa odsłona wakacyjnego konkursu Dwójki poswięcona będzie Pierwszej Damie Jazzu w 15. rocznicę jej śmierci.

Ella Fitzgerald nazywana "First Lady of Song" badź "First Lady of Jazz" stworzyła niedościgniony, wręcz doskonały wzór jazzowej interpretacji. Dysponując rzadko spotykaną muzykalnoscią i nadzwyczajnym poczuciem swingu potrafiła z prostych musicalowych piosenek tworzyć małe arcydzieła, stąd ważne są w jej dorobku nagrania tzw. "songbooks", czyli standardów pisanych przez klasyków gatunku takich jak Jerome Kern, Richard Rodgers czy Harold Arlen. Jednak szczytowym osiagnieciem w tej dziedzinie stał się wielokrotnie wznawiany komplet standardów George'a Gershwina, zrealizowany najpierw w 1950 roku w wersji kameralnej z pianistą Ellisem Larkinsem i w kilka lat później z orkiestrą Nelsona Riddle'a.

Ella Fitzgerald w mistrzowski sposób operowała techniką scat, polegającą na improwizowaniu głosem bez tekstu. Uważa się, że jej najwybitniejsze sola zarejestrowane podczas koncertów dorównują legendarnym partiom improwizacji mistrzów be-bopu, takim jak Dizzy Gillespie czy Charlie Parker. Związana od 1949 roku ze słynna grupą Normana Granza Jazz at the Philharmonic, odbyła z legendarną czołówką światowych postaci jazzu szereg tournées, które zostały zarejestrowane m.in. na płytach wytwórni Pablo.

Jak napisał w swej monografii wybitny brytyjski krytyk jazzowy Stuart Nicholson "Ella Fitzgerald była ucieleśnieniem amerykańskiego snu o sukcesie - ta nieśmiała i nieszczęśliwa dziewczynka z biednej murzyńskiej rodziny o własnych siłach wspięła się na szczyty. Stała się legendą i bożyszczem ludzi na całym świecie, zdobyła też ogromny majątek."

15 czerwca tego roku minęła 15. rocznica śmierci Elli. To dobra okazja, by przypomniec jej postać. Zapraszamy do udziału w naszej wakacyjnej zabawie "Ćwiczenia z myślenia" w najbliższą niedzielę o godzinie 13.00.

Program poprowadzi Tomasz Szachowski. 

10 lipca (niedziela), godz. 13:00

Czytaj także

Fizyk saksofonista

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 17:14
Czy fizyk teoretyk może byc dobrym improwizatorem? Teoretycznie tak...
rozwiń zwiń