X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowojorski żywot polskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 17:00
- Lechoń i Wierzyński nawet po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku nie do końca zaakceptowali to miasto - dr Beata Dorosz, autorka książki "Nowojorski pasjans", opowiadała o losach polskich poetów na emigracji
Audio
Nowojorski żywot polskich  poetów
Foto: Okładka książki

Jak twierdzi gość Dwójki, spośród polskich poetów w Nowym Jorku, to Jan Lechoń miał największe problemy z zaadaptowaniem się do nowej rzeczywistości: - Nawet po 15 lat pobytu w Nowym Jorku nie był wstanie emocjonalnie związać się z tym miejscem - mówi dr Beata Dorosz. - To miasto pojawia się tylko w dwóch wierszach Lechonia - dodaje. Z czasem poeci, stali się częścią środowiska mieszkających w Nowym Jorku polskich artystów i naukowców, skupionych wokół Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.

Założyciele instytutu, chcieli stworzyć coś na kształt uniwersytetu, jednak ze względu na wybuch wojny zawieszono część wykładów: - W sytuacji kiedy większość polskich uczonych zginęła bądź siedziała w obozach, działalność instytutu musiała ograniczyć się tylko do humanistyki - mówi dr Beata Dorosz. - Dlatego tacy poeci Jak Lechoń czy Wierzyński byli tam ważnymi postaciami - dodaje.

W załączonych do artykułu nagraniu można usłyszeć fragmenty korespondencji między Lechoniem a Tuwimem.

Do wysłuchania zapraszają Anna Lisiecka i Witold Malesa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń