X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obrazy, które miały poruszać narodowe sumienie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 22:40
– Dzieła Matejki nie są ilustracją wypadku historycznego. Chciał stworzyć syntezę wydarzeń, pokazując ich przyczyny i skutki. Dlatego na swoich obrazach umieszczał postacie i rekwizyty historycznie z nimi nie związane – tak o koncepcji artystycznej Jana Matejki opowiadała dr Anna Straszewska.
Audio
  • O malarstwie i postaci Jana Matejki (Dwójka/Ćwiczenia z myślenia)
Fragment obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem
Fragment obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"Foto: Wikipedia Domena Publiczna

Za miesiąc będziemy obchodzili sto dwudziestą rocznicę śmierci Jana Matejki. Kiedy zmarł 1 listopada 1893 roku miał 55 lat. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Módlmy się za ojczyznę, Boże Błogosławiony!". W czasie jego pogrzebu bił Dzwon Zygmunta, a w ostatniej drodze towarzyszyło mu tysiące krakowian. Czy był prorokiem jak chciał Wyspiański, czy malarzem kiczowatych obrazów jak twierdzą niektórzy krytycy sztuki?

Osierocony we wczesnym dzieciństwie Jan Matejko syn Czecha i pół Niemki, dziewiąty z jedenaściorga rodzeństwa był chłopcem słabego zdrowia. Miał problemy z mówieniem i wzrokiem, co powodowało kłopoty w stosunkach z rówieśnikami, którzy wyśmiewali wątłego chłopaka. – Jan malował swoje obrazy w wielkim zbliżeniu, w jego malarstwie brakuje perspektywicznego oddechu. Każdy szczegół jest bardzo dobrze widoczny z bliska, jest starannie opracowany, ale te wszystkie szczegóły są równorzędne. Oddalając się od obrazu, już go dobrze nie widział, a poza tym pracownie, w których malował były zbyt małe, co powodowało, że nie mógł się oddalić i spojrzeć na całość – opowiadała dr Anna Straszewska.

Na początku Jan Matejko malował obrazy religijne. Jego zainteresowania artystyczne skierowały się w stronę malarstwa o tematyce historycznej, dzięki nauce w Krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa, gdzie jego profesorem był Władysław Łuszczkiewicz. To właśnie on nakierował uwagę i zainteresowania młodego Matejki i jego kolegów na historię i przeszłość Polski. – Zainteresowanie tematyką historyczną i zabytkami przeszłości Krakowa spowodowało, że ten młody uczeń postawił sobie za zadanie zostanie malarzem historycznym, który będzie malował dzieje Polski – tłumaczyła w audycji "Ćwiczenia z myślenia" dr Anna Straszewska.

Gościem Hanny Marii Gizy była dr Anna Straszewska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz więcej na temat: historia Polski Jan Matejko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Proust zaczął szukać straconego czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 17:32
- Materią powieści nie jest obserwacja rzeczywistości przez narratora, tylko materia, którą on musi wydobyć z własnej podświadomości. Wtedy było to coś kompletnie nowego - opowiadała o powieści Marcela Prousta Joanna Żurowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiek XX zaczął się w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 21:00
- Rok 1913 był prawdziwym końcem XIX w., a zarazem początkiem naszej współczesności - mówił w Dwójce prof. Piotr Szarota, autor książki "Wiedeń 1913", opowieści o mieście, ludziach i wiedeńskiej kulturze sprzed stu lat.
rozwiń zwiń