Polskie Radio
Section05

Jan Matejko

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Rumunia

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

Ekspozycja "Portret artysty". "Pokazujemy, jak wyglądali twórcy, których znamy tylko z ich dzieł"

Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski. W Galerii Sztuki XIX Wieku można zobaczyć dzieła wybitnych polskich malarzy. Przyglądamy się ich twórczości, lecz jak wyglądali oni sami? Opowiedziała o tym w "Poranku Dwójki" Anna Masłowska - kurator ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie fotografia Dwójka malarstwo Olga Boznańska Marcin Pesta

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

"Odkąd sięga moja pamięć, malowałem". Jan Marcin Szancer, czyli sztukmistrz ilustracji

– Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim najulubieńszych zajęciem. I tak już zostało – wyznał Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu. Radiowe archiwa pełne są barwnych opowieści artysty o jego biografii prywatnej, twórczości oraz ludziach, którzy wywarli znaczący wpływ na jego życiowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Jan Marcin Szancer grafika HISTORIA historia Polski Stanisław Wyspiański Kraków Warszawa telewizja malarstwo ilustracja Jan Brzechwa

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". Wyjątkowa wystawa na Zamku Królewskim

O historii naszej ojczyzny myślimy obrazami stworzonymi przez Jana Matejkę, często nawet o tym nie wiedząc. Nazywany niekiedy "wieszczem pędzla", geniusz polskiego malarstwa historycznego ma swoją stałą galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. - Matejko to ktoś więcej niż sam artysta - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Mariusz Klarecki

"Kiedy słońce więcej nie wstanie". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty, niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków od ponad 150 lat. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała nasze wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. "Bitwa pod Grunwaldem" jest zaś najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem, i to w całych dziejach sztuki i kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Paweł Szaliński Włodzimierz Press Damian Kulec Robert Czebotar Krzysztof Wakuliński Hanna Kinder-Kiss Mateusz Weber Przemysław Niedzielski Stefan Knothe Piotr Makarski Marian Szałkowski pr poleca

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa dzieła sztuki Paweł Siwek Warszawa Wojciech Fałkowski Rafael Santi Władysław Hasior Kijów Dwójka KULTURA