Podróżując po wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:05
- Bardzo ważnym elementem nowożytnego podróżowania były motywacje edukacyjne młodych ludzi - mówił w Dwójce prof. Wojciech Tygielski. "Ćwiczenia z myślenia" poświęcone były podróżom w XVI i XVII wieku.
Audio
  • Prof. Wojciech Tygielski opowiada o podróżach w XVI i XVII w. (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Jan van Goyen, Widok Nijmegen (1649)
Jan van Goyen, Widok Nijmegen (1649)Foto: Wikimedia / CC

W serii audycji na temat polskiego baroku w kontekście europejskim przypominany o udziale polskich badaczy i uczonych w międzynarodowym i międzyuczelnianym projekcie European Network for Baroque Cultural Heritage. Prof. Wojciech Tygielski, który bierze w nim udział, zajmuje się historią społeczną Polski i Europy XVI oraz XVII wieku, kontaktami polsko-włoskimi i podróżami w okresie nowożytnym, a także dziejami dyplomacji.

- Postanowiłem zająć się tym aspektem podróżowania nowożytnego, który był mało zbadany: problemem przepływu idei, wzajemnego oddziaływania intelektualnego, kulturowego i cywilizacyjnego różnych regionów - powiedział historyk. - Mam przekonanie, że bardzo ważnym komponentem tego podróżowania była podróż edukacyjna. Musimy pamiętać, że podróżnikami najczęściej byli studenci, których pobyt jednak nie zawsze miał związek ze studiami. Czasem cel stanowiła ogólna orientacja w poszczególnych miejscach. Chciałbym jeszcze zająć się kwestią tego, co naprawdę dawały te pobyty młodym ludziom - dodał.

Prof. Wojciech Tygielski zastanawiał się, czy istnieje coś takiego jak podróż barokowa. - Raczej należy mówić o zjawisku podróży wczesnonowożytnych, które, łącząc w sobie okres renesansu i baroku, tworzyły pewną nową jakość podróżowania, polegającą głównie na jego zwiększonej intensywności oraz nieco innych motywacjach niż dawniej - stwierdził.

W audycji usłyszeliśmy również głos zmarłego 10 lat temu prof. Antoniego Mączaka, autora książek "Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII wieku" oraz "Peregrynacje. Wojaże. Turystyka". - Wydaje mi się, że sytuacja psychologiczna człowieka w podróży bardzo niewiele się zmieniła - mówił. - Jeżeli odrzucimy realia życiowe, warunki podróży, okaże się, że w gruncie rzeczy wciąż poszukujemy tego samego, że dziś podróżując czujemy się tak samo - powiedział.

Audycję prowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: historia Polski Rzeczpospolita

Czytaj także

Jazz i barok

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:29
Odpowiedź na pytanie, co łączy jazz z muzyką barokową jest prosta – Bach. Co jednak zostanie, jeśli pominiemy Jana Sebastiana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Sepec na finał Mazovia Goes Baroque

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 13:28
Najbliższa odsłona warszawskiego festiwalu w dużej mierze poświęcona będzie muzyce skrzypcowej. Dwójka zaprasza na koncerty i transmisję z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń