REKLAMA

Latający Holender - zabawa z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 14:31
Hendrik van der Decken przysiągł, ze choćby miał żeglować do sądnego dnia, dopłynie do celu, mimo burzy. I do dziś żegluje...
Albert Pinkham Ryder: Latający Holender
Albert Pinkham Ryder: Latający HolenderFoto: źródło: wikipedia, domena publiczna

Przeklęty statek widziało wielu świadków. Szczególnie często pojawia się u wybrzeży południowej Afryki, ale widywano go i w Kalifornii. Jednym ze świadków był późniejszy król Jerzy V, służący na HMS Inconstant - opis spotkania ręką książęcą zanotowany zachował się w dzienniku pokładowym.

Ponieważ widmo  ukazuje się przy dobrej pogodzie, wyjaśnienie naukowe brzmi: miraż. Dwudziestowieczni świadkowie upierają się jednak, że zjawa jest starym, siedemnastowiecznym żaglowcem, jakich już od dawna na morzach nie ma... Legenda zainspirowała niezliczone utwory literackie i znakomitą operę Ryszarda Wagnera.

Specjalne wydanie "Ćwiczeń z myślenia" będzie osnute właśnie wokół "Latającego Holendra" Wagnera.  Pretekstem jest najnowsza produkcja Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Zagadki będą zadawali artyści zaangażowani w warszawską produkcję – dyrygent Reni Calderon oraz śpiewająca partię Marii Anna Lubańska - a także dr hab. Szymon Paczkowski i maestro Antoni Wit. Gościem specjalnym będzie Józef Kański, autor Kroniki Operowej, której kolejne odcinki od kilkunastu tygodni pojawiają się na naszej antenie w sobotnim Magazynie Operowym.

Do wygrania płyty oraz książki.

/

 

Zapraszamy do zabawy!

Barbara Schabowska i Beata Stylińska.

 

18 marca (niedziela), godz. 14:00

Czytaj także

Holender w Operze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:25
Nowy spektakl operowy Mariusza Trelińskiego oraz nowości polskiej sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń