Proces szesnastu. Wyklęci i skazani

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 22:25
W środowym "Notatniku Dwójki" nadamy słuchowisko "Życie w cieniu procesu. Sceny rodzinne z procesem szesnastu w tle", w którym autorka wraz z bohaterami tej opowieści powraca do wydarzeń z marca 1945 roku.
Adam Bień (1899-1998), bohater słuchowiska
Adam Bień (1899-1998), bohater słuchowiskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zaproszonych zostało przez NKWD na rozmowy z władzami rosyjskimi. Spotkanie okazało się zasadzką. Przywódców Polskiego Rządu przewieziono do Moskwy, osadzono w więzieniu na Łubiance i wytoczono im proces.

Jednym ze skazanych, którym udało się powrócić do Polski, był minister Adam Bień. Wiele lat później w swoich książkach i nagraniach radiowych opisywał to, co wydarzyło się w 1945 r. Na podstawie jego relacji, a także rozmów z jego córką Hanną Bień-Bielską, powstało słuchowisko przywołujące nie tylko tamte dramatyczne wydarzenia, ale również pokazujące ich konsekwencje dla rodziny.

Podstawą słuchowiska jest dialog Adama Bienia z córką. Usłyszymy w nim Stanisława Brudnego i Ewę Kanię. Ponadto w słuchowisku występują Wojciech Wysocki, nieżyjąca już Zofia Saretok, Arkadiusz Bazak i inni. Słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła.

Na słuchowisko w "Notatniku Dwójki" zaprasza Bożena Markowska.

5 marca (środa), godz. 15.00-15.30

mc

''