X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Proces szesnastu. Wyklęci i skazani

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 22:25
W środowym "Notatniku Dwójki" nadamy słuchowisko "Życie w cieniu procesu. Sceny rodzinne z procesem szesnastu w tle", w którym autorka wraz z bohaterami tej opowieści powraca do wydarzeń z marca 1945 roku.
Adam Bień (1899-1998), bohater słuchowiska
Adam Bień (1899-1998), bohater słuchowiskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zaproszonych zostało przez NKWD na rozmowy z władzami rosyjskimi. Spotkanie okazało się zasadzką. Przywódców Polskiego Rządu przewieziono do Moskwy, osadzono w więzieniu na Łubiance i wytoczono im proces.

Jednym ze skazanych, którym udało się powrócić do Polski, był minister Adam Bień. Wiele lat później w swoich książkach i nagraniach radiowych opisywał to, co wydarzyło się w 1945 r. Na podstawie jego relacji, a także rozmów z jego córką Hanną Bień-Bielską, powstało słuchowisko przywołujące nie tylko tamte dramatyczne wydarzenia, ale również pokazujące ich konsekwencje dla rodziny.

Podstawą słuchowiska jest dialog Adama Bienia z córką. Usłyszymy w nim Stanisława Brudnego i Ewę Kanię. Ponadto w słuchowisku występują Wojciech Wysocki, nieżyjąca już Zofia Saretok, Arkadiusz Bazak i inni. Słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła.

Na słuchowisko w "Notatniku Dwójki" zaprasza Bożena Markowska.

5 marca (środa), godz. 15.00-15.30

mc

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak