Polskie Radio
Section05
proces szesnastu

Kazimierz Pużak: obowiązek trzeba spełniać do końca

Jeden z głównych przywódców i organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej poświęcił życie klasie robotniczej, sprawie socjalizmu, wolności i niepodległości Polski. Za swoją dewizę życiową - wytrwać i przetrwać - zapłacił najwyższą cenę. Zmarł 73 lata temu w stalinowskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Kazimierz Pużak Polska Partia Socjalistyczna Powstanie Warszawskie proces szesnastu Rada Jedności Narodowej historia Polski

Proces szesnastu – podstępnie aresztowani przez Sowietów

18 czerwca 1945 roku rozpoczął się w Moskwie proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowanych przez NKWD. Sowieccy przedstawiciele, zapraszając wcześniej polskich działaczy niepodległościowych na rozmowy, zagwarantowali im całkowite bezpieczeństwo. Obietnicy jednak nie dotrzymali.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne Moskwa Warszawa proces szesnastu Armia Krajowa II wojna światowa HISTORIA

Proces szesnastu. "Stalin pokazał, jak niewiele może Zachód"

- Grupa obywateli Polski została porwana z terytorium polskiego i przewieziona do Związku Sowieckiego, gdzie była sądzona na podstawie sowieckiego Kodeksu Karnego. Nikt się nie spodziewał, że tak się to może skończyć w sytuacji powojennej, przy otwartej kurtynie - mówił dr Rafał Habielski o pokazowym procesie politycznym przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwanym procesem szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR proces szesnastu Związek Sowiecki PRL Dwójka HISTORIA

Proces szesnastu. Kajetan Rajski: tragiczny koniec nadziei, że postanowienia z Jałty będą realizowane

- Postanowienia jałtańskie odnosiły się także do zobowiązania trzech mocarstw, że w Polsce dojdzie do demokratycznych wyborów. Całe podziemie miało nadzieję, że one faktycznie takie będą. Niestety, skończyło się to tragicznie, procesem szesnastu - powiedział w Polskim Radiu Kajetan Rajski, redaktor naczelny krakowskiego Kwartalnika "Wyklęci" oraz strony internetowej listawykletych.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci proces szesnastu HISTORIA PRL

75 lat temu aresztowano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

75 lat temu, 27 i 28 marca 1945 roku, w Pruszkowie pod Warszawą NKWD podstępnie aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z Komendantem Głównym Armii Krajowej - generałem Leopoldem Okulickim "Niedźwiadkiem" oraz wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim. Zostali oni wywiezieni do Moskwy i w czerwcu tego samego roku stanęli przed sowieckim sądem w tzw. procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Leopold Okulicki Jan Stanisław Jankowski proces szesnastu Moskwa Związek Sowiecki