111 miejskich wizji Jurija Andruchowycza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 08:00
- W tej książce najprzyjemniej czyta się o tych miastach, w których się było. Ja mogę polecić fascynujący Mińsk, Moskwę, Wrocław, pouczającą Pragę - o nowej publikacji znakomitego ukraińskiego pisarza "Leksykon miast intymnych" opowiadała w Dwójce jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska.
Audio
  • 111 miejskich wizji Jurija Andruchowycza. Rozmowa o książce o "Leksykon miast intymnych" (Notatnik Dwójki)
Jurij Andruchowycz
Jurij AndruchowyczFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Leksykon miast intymnych – swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki" to zbiór podróżniczych refleksji Jurija Andruchowycza. Porządkującym je kluczem są nazwy odwiedzonych przez pisarza miast, uszeregowanych w książce w alfabetycznej kolejności. Poszczególne rozdziały - hasła stają się pretekstem, by opowiedzieć ciekawą historię, wspomnieć przyjaciół, zdradzić źródło inspiracji.

Tłumaczka książki Katarzyna Kotyńska zwracała uwagę, że lektura Leksykonu podtrzymuje czytelnika w stanie permanentnego niepokoju. - To książka specyficzna, bo nie została przez autora dookreślona. Fikcja z rzeczywistością przeplata się w niej w dość specyficzny sposób, dzięki czemu książka ta jest otwarta na bardzo różne odczytania - podkreślała.
Posłuchaj fragmentów "Leksykonu miast intymnych". Czyta Przemysław Bluszcz

Co ciekawe, w polskim wydaniu Leksykonu akcenty rozkładają się inaczej niż w publikacji ukraińskiej. Związane jest to z różnicami alfabetycznymi. - W polskim wydaniu niektóre miasta zaczęły zupełnie nieoczekiwanie ze sobą sąsiadować - opowiadał gość "Notatnika Dwójki". - W ukraińskiej wersji akordem bardzo ładnie zamykającym książkę była Jałta, u nas Jałta elegancko wywędrowała sobie do pierwszej połowy książki. U nas zamyka ją Zurych...
Więcej o "Leksykon miast intymnych" - w nagraniu audycji Joanny Szwedowskiej.
bch/mm

Zobacz więcej na temat: literatura pisarz Ukraina

Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń