X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Niemczech natura jest podejrzana

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 18:00
- Wiek XX przyniósł gwałtowny rozbrat w rozumieniu roli natury wśród poetów niemieckojęzycznych – mówił w "Notatniku Dwójki" Andrzej Kopacki w rozmowie o najnowszym numerze "Literatury na Świecie".
Audio
  • Andrzej Kopacki i Jakub Ekier o nowym numerze "Literatury na Świecie" (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Wiersz o naturze stał się podejrzany, nie było w nim refleksji historycznej i politycznej.
"Wiersz o naturze stał się podejrzany, nie było w nim refleksji historycznej i politycznej".Foto: Mateusz War./Wikimedia/CC

Ostatni numer "Literatury na Świecie" w całości poświęcony został poezji krajów niemieckojęzycznych. Ten temat był już podjęty w "LnŚ" w 1998 roku. Wtedy Andrzej Kopacki pisał "Co nowego w literaturze niemieckiej? Czym zaleca się ona w nowych czasach, po przełomie 1990 roku? Całymi latami czytaliśmy ją »geopolitycznie«. Zanim przemówił do nas jakiś wiersz czy nowela, odzywały się metryczki: to jest wiersz z NRD, to nowela z RFN... Kiedy dziś (...) przedstawiamy poetów z Saksonii, Dursa Grünbeina i Thomasa Rosenlöchera, świadkujemy przekraczaniu takich narzuconych literaturze z zewnątrz barier.

Od tego czasu powstało wiele nowych, wartych zauważenia i przekładu na język polski utworów. Wspólnie z zastępcą naczelnego "LnŚ" Andrzejem Kopackim i Jakubem Ekierem, poetą, tłumaczem i eseistą, w Dwójce przybliżyliśmy postać autorów, których twórczość można znaleźć w nowym numerze. – Szczególnie dużą mamy reprezentacje poetek – od najmłodszych: Evelyn Schlag, Herta Müller, aż po nieżyjące już Sarah Kirsch, Erikę Burkart, Elfriede Gerstl – mówił Kopacki.

Tomasz Ekier zwrócił uwagę na interakcje między poetami, ich wpływy, zależności i inspiracje. – U poetów można znaleźć wiele cech wspólnych: ostre, powściągliwe, ale również bezkompromisowe spojrzenie na kondycje ludzką i jego historię. To wątek, który stale przewija się w literaturze niemieckiej XX wieku – powiedział tłumacz. Natomiast Andrzej Kopacki przyznał, że wiersz o naturze stał się podejrzany, bo nie było w nim refleksji historycznej i politycznej.

Najnowsza "Literatura na Świecie" zawiera nie tylko tradycyjne komentarze wierszy w postaci esejów naukowych, ale także w formie rozmów i szkiców poety o poecie. W numerze odnajdziemy także utwory Johanesa Bobrowskiego, Petera Huchla, Dursa Gruenbeina, Wolfganga Hilbiga, Michaela Krügera, Christopha Meckela i Petera Turrini.

Audycję poprowadził  Witold Malesa.

is/mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Iwaszkiewicz wierzył, że Niemcy mogą być fajne?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 21:00
Czy rozważania Jarosława Iwaszkiewicz sprzed ponad 70 lat dotyczące Europy oraz miejsca Polski na geopolitycznej mapie kontynentu mogą okazać się wyjątkowo aktualne na początku XXI wieku? Zastanawialiśmy się nad tym w pierwszej wspólnej debacie Dwójki oraz "Teologii Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nałkowska niczym Tomasz Mann. Odkryj międzynarodowe "Choucas"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:22
Opowieść Zofii Nałkowskiej, którą od 17 marca będziemy słuchać w Dwójce, stanowi – jak podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki – przykład nowoczesnego myślenia na temat relacji między ludźmi należących do różnych narodów. To nieznana, a znacząca, warta przypomnienia książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herta Müller głośno mówi, co przeżyła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
– Müller nie wyrzeka się swoich korzeni i korzysta z lokalnej kultury ludowej banackich Niemców. Z jednej strony czuje, że musi oddzielić się od sowieckiej dyktatury, a z drugiej pragnie zmierzyć się z historią winy w swojej rodzinie – mówił w Dwójce o nowej książce Herty Müller "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herta Müller: "literatura" to mdłe słowo

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
Noblistka pisze: "literaturze nie jestem winna ani jednego zdania. Jestem jedynie dłużniczką przeżytego". – Herta Müller jest bojownikiem o suwerenność własnego języka. Wyraża niepowtarzalność swojego doświadczenia w całych dziejach kosmosu – mówił w Dwójce prof. Leszek Szaruga.
rozwiń zwiń