REKLAMA

Tomasz Man: "Exodus" nie będzie grzecznym słuchowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:35
– Nigdy wcześniej nie napisałem takiego tekstu. Troszkę naprzeklinałem. Dlatego potrzebowałem też świeżej krwi. Ze wszystkimi aktorami pracowałem po raz pierwszy – mówił w Dwójce Tomasz Man, autor i reżyser słuchowiska "Exodus", wyróżnionego w konkursie Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. "Exodus" już w najbliższą niedzielę!
Audio
  • Tomasz Man: "Exodus" to nie będzie grzeczne słuchowisko (Notatnik Dwójki)
  • Rozmowa o słuchowisku "Exodus" Tomasza Mana (Wybieram Dwójkę)
Tomasz Man
Tomasz Man Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Tomasz Man od wielu lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia. Pierwszym słuchowiskiem, które zrealizował, był jego utwór "Matka i lampart" z Ewą Dałkowską i Adamem Woronowiczem. Realizacja zdobyła nagrodę na Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Urodzony w 1968 r. autor nie czuje się przedstawicielem swojej generacji. – Najważniejsze dla mnie jest reprezentowanie samego siebie i moich najbliższych. Nie mam w sobie głosu pokoleniowego, choć oczywiście z rówieśnikami łączy mnie dawny bunt przeciw komunie – wyznał pisarz.

Słuchowisko "Exodus", które opowiada o przyczynach smutnego zjawiska współczesnej emigracji Polaków, wyrasta także z osobistych inspiracji. – Moja córka, która zdawała w tym roku maturę, powiedziała mi, że połowa jej znajomych chce wyjechać z Polski i studiować za granicą – opowiadał autor. – Później okazuje się, że z połowa zmienia się w 70 procent. Ten exodus jest więc jakimś dziejowym momentem w Polsce. Ludzie uciekają od biedy, nietolerancji, smutku, braku perspektyw, głupiej polityki, a także od braku wolności osobistej i publicznej. Interesowały mnie konkretne pobudki tych ucieczek – dodał.

Tomasz Man znalazł dziewięć przykładów osób różnych zawodów i o różnym statusie społecznym. – To panorama ludzi, z których każdy kierował się czymś innym, ale wszystkich łączy to, że po prostu poszukują więcej luzu, żeby móc umieścić swoje małe życie w jakiejś większej przestrzeni – powiedział reżyser. – Dlatego potrzebują więcej pieniędzy, więcej wolności, więcej uczuć i akceptacji. Oczywiście napędza ich także zwykła ludzka ciekawość – mówił.

Tekst słuchowiska Tomasza Manna został wyróżniony w konkursie na słuchowisko zorganizowanym w 2013 r. przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Więcej o tej historii i reżyserskie pracy autora z aktorami młodego pokolenia - w nagraniu audycji, którą prowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

***

W niedzielę zapraszamy na "Wieczór ze słuchowiskiem", w którym przedstawimy radiową realizację tekstu Tomasza Mana.

Tomasz Man, "Exodus" w reżyserii autora
Muzyka: Marek Otwinowski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Obsada: Lena Frankiewicz, Anna Sroka-Hryń, Natalia Rybicka, Piotr Polak, Agata Góral, Magdalena Popławska, Justyna Wasilewska, Marcin Januszkiewicz, Katarzyna Herman
15 czerwca (niedziela), godz. 22.00-22.40

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

mc/jp

Czytaj także

Silna reprezentacja polskich dramaturgów. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:00
– Poziom tekstów był niezwykle wysoki – podkreślał Maciej Wojtyszko, omawiając sztuki biorące udział w konkursie na słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:46
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zachęcamy do wysłuchania nagrania z uroczystości wręczenia nagród.
rozwiń zwiń