REKLAMA

Sympatia czytelników jest ważniejsza od wartościowania książek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:30
– Dla pisarza istotne jest to, kim jest dla publiczności. Dla odbiorcy zaś bardzo ważne jest spotkanie z ulubionym i podziwianym autorem – mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, podczas literackiego Pikniku Wolności, który przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
Audio
  • Piknik Wolności. Reportaż Tytusa Ławnika i Anny Sieradzan (Notatnik Dwójki)
  • Uroczyste podsumowanie konkursu radiowej Dwójki "25 książek na 25-lecie" na Pikniku Wolności (Dwójka)
  • Piknik Wolności - rozmowa o polskim rynku książki (Dwójka)
Wiesław Myśliwski na Pikniku Wolności
Wiesław Myśliwski na Pikniku WolnościFoto: Grzegorz Śledź / PR2

W sobotę 8 czerwca w Łazienkach Królewskich odbyło się podsumowanie naszego Dwójkowego konkursu "25 książek na 25-lecie", a także rozmowa z ekspertami o kondycji polskiego rynku wydawniczego. Oba wydarzenia transmitowaliśmy na naszej antenie.

– Wielkie podziękowania należą się naszym słuchaczom, którzy biorąc udział w konkursie, nadesłali wiele bardzo pięknych opinii na temat wybranych książek. Wiemy, że mamy dla kogo mówić i dla kogo pisać – powiedziała podczas Pikniku Wolności Małgorzata Małaszko-Stasiewicz . – W plebiscycie nie chodziło o wartościowanie książek, lecz o pokazanie sympatii, wdzięczności i wzruszeń. Dzięki niemu mogliśmy spotkać się ze słuchaczami Dwójki i ich ulubionymi autorami, by bez pośpiechu spojrzeć na to, co wydarzyło się w literaturze różnych gatunków i pokoleń – dodała dyrektor Dwójki.

Za najlepszą książkę ćwierćwiecza słuchacze Programu 2 uznali "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. – Niektórzy czytelnicy twierdzą, że moja proza zmieniła ich życie. Powinienem się cieszyć czy bać się tego brzemienia? Myślałem, że literatura to tylko przyjemność przed snem i sposób na zaśnięcie – mówił pisarz.

Piknik Wolności uświetniły swoją obecnością także Katarzyna Herbert ("Epilog burzy", "Elegia na odejście") oraz Alicja Kapuścińska ("Podróże z Herodotem", "Imperium"). Na dziedzińcu Podchorążówki w Łazienkach Królewskich Małgorzata Szymankiewicz i Jerzy Kisielewski rozmawiali ponadto z Tosią, córką Andrzej Stasiuka ("Dukla") oraz z Magdaleną Grochowską ("Wytrąceni z milczenia"), Januszem Deglerem ("Witkacego portret wielokrotny"), Andrzejem Franaszkiem ("Miłosz"),  a także - dzień wcześniej, telefonicznie - z Antonim Liberą ("Madame").

Reportaż z Pikniku Wolności przygotowali Tytus Ławnik i Anna Sieradzan.

***

Od poniedziałku 16 czerwca do piątku 20 czerwca o godz. 9.00 w wakacyjnym cyklu poetyckim "Wiersz na lata" słuchamy czytanych przez Mariusza Benoit wierszy Zbigniewa Herberta z tomiku "Epilog burzy", wyróżnionego przez Państwa w naszym plebiscycie.

mc/jp

Czytaj także

Święto wolności i książki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 15:00
Wielki finał konkursu Programu 2 Polskiego Radia na najważniejsze książki ostatniego ćwierćwiecza, dyskusje o polskim czytelnictwie, słuchanie poezji – za nami Piknik Wolności, zorganizowany z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca '89, na którym nie zabrakło Dwójki i jej słuchaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Wolności, czyli niespiesznie o literaturze

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:00
- Dla Dwójki Piknik jest nie tylko finałem plebiscytu "25 książek na 25-lecie", lecz także zwieńczeniem ćwierćwiecza życie w wolnej Polsce, ze wszystkimi jej sukcesami i porażkami - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń