Ireneusz Iredyński. Autor w teatrze życia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:00
Audycja o Ireneuszu Iredyńskim w 30. rocznicę jego śmierci z udziałem Małgorzaty Raduchy i profesora Zbigniewa Majchrowskiego.
Gra w butelkę - biografia Iredyńskiego pióra Małgorzaty Raduchy
"Gra w butelkę" - biografia Iredyńskiego pióra Małgorzaty RaduchyFoto: Polskie Radio

Małgorzata Raducha jest autorką wydanej niedawno biografii pisarza pt. "Gra w butelkę". Profesor Majchrowski z Uniwersytetu Gdańskiego - autorem wyboru i wstępu do tomu dramatów Iredyńskiego pt. "Kreacja" w serii "Dramat Polski.Reaktywacja".

Ireneusz Iredyński zmarł w wieku 46 lat. Był człowiekiem pełnym sprzeczności: pił, ale pisał na trzeźwo, bił, ale wobec przyjaciól bywał troskliwy, prowokował i wszczynał burdy, ale potrafił poświęcić się dla najbliższych, pisał dramaty o przemocy i zdradzie, ale także liryczne piosenki. Poeta, prozaik , dramaturg - autorem wielu słuchowisk, mistrzem pointy. Jego bohaterowie literaccy noszą wiele cech Autora, który był niewątpliwie osobowością osobną...

***

Na "Notatnik Dwójki" w środę (9.12) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Iwona Malinowska.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: literatura POLSKA
Czytaj także

Uwielbiany i znienawidzony Ireneusz Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 02:39
- Ireneusz Iredyński to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, także w sensie ludzkim, bo mało kto pamięta, że do grona pisarzy, żyjących na krawędzi i tworzących swoją legendę już za życia należał właśnie on - mówi dziennikarka Małgorzata Raducha.
rozwiń zwiń