Mariana Domańskiego ludowe wędrówki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:30
Człowiek z pasją, kochający wieś i wszystko, co z nią związane. Radiowiec, który pozostawił po sobie w archiwum Polskiego Radia niezliczone nagrania - rejestracje muzyki, postaci i wierzeń. Niestrudzony wędrowiec przemierzający wsie i miasteczka śladem muzyków, pieśni i instrumentów.
Audio
Marian Domański i Maria Baliszewska
Marian Domański i Maria BaliszewskaFoto: archiwum domowe Marii Baliszewskiej

Redaktor Marian Domański był muzykiem, dziennikarzem i zbieraczem nagrań muzyki ludowej. Związany był z Radiowym Centrum Kultury Ludowej. W 1969 roku rozpoczął rejestrowanie muzyki ludowej na potrzeby Polskiego Radia. Dzięki dobrze rozwijającej się współpracy z Festiwalem Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu archiwa radiowe wzbogaciły się o tysiące quasi-studyjnych nagrań najwybitniejszych twórców muzyki tradycyjnej.

Z inicjatywy redaktora Mariana Domańskiego, jurora Kazimierskich Festiwali Polskie Radio od lat przyznaje nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Autor tysięcy radiowych audycji, m.in. "Spotkań z folklorem". Laureat Złotego Mikrofonu. Był postacią ważną nie tylko dla radia, ale także dla całej polskiej kultury ludowej.

Audycję przygotowała Maria Baliszewska.

Czytaj także

Pamięć Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 15:52
- chciałbym, dokąd człowiek żyję, żeby jeszcze tę pamięć dawną zatrzymać na dłużej - mówi w archiwalnym dokumencie z 1975 roku wybitny, nieżyjący już niestety mazowiecki muzykant Jan Trzpil.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce Białego Górala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 15:43
- Jak lało to się grało na fujarce, a jak była pogoda to na skrzypcach - przyczynę tej zależności tłumaczył w "Źródłach" najsłynniejszy skrzypek Sądecczyzny, Franciszek Kurzeja.
rozwiń zwiń