X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Katharsis na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 06:11
Głośny spektakl Krzysztofa Warlikowskiego "Anioły w Ameryce" gościł na tegorocznym festiwalu Open'er. Zapraszamy do wysłuchania reportażu z prób i rozmów z reżyserem i aktorami.
Audio
Anioły w Ameryce, reż. Krzysztof Warlikowski, premiera: 2007. 02. 17. Teatr Nowy w Warszawie
"Anioły w Ameryce", reż. Krzysztof Warlikowski, premiera: 2007. 02. 17. Teatr Nowy w Warszawie Foto: Stefan Okołowicz/trwarszawa.pl

"Anioły w Ameryce" to spektakl, który od premiery w 2007 roku zagrany został niespełna 50 razy. W tym roku powrócił na afisz na festiwalu Open'er! Ta wyjątkowa prezentacja to wyczekiwany powrót tytułu poruszającego najistotniejsze dla teatru Krzysztofa Warlikowskiego tematy, związane z wykluczeniem i poczuciem winy. Wspaniały epicki tekst Tony'ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy, miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w nas. "Anioły w Ameryce” to także gwiazdorska obsada: Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr i Tomasz Tyndyk.

- Ten powrót po trzech latach jest powrotem sentymentalnym – mówi Krzysztof Warlikowski, - ale z drugiej strony ta masa młodych ludzi, która przyjeżdża na Open'er jest nowym pokoleniem, które to obejrzy i to nabiera sensu. Są inni, bardziej otwarci, wrażliwi, nie tak skatowani domami, w których panowały zasady. Są wolniejsi i dobrze dialogują z tekstem Kushnera, żyda-geja z Mannhatanu.

Jak mówi Jacek Poniedziałek, który jest również autorem tłumaczenia tekstu, sztuka porusza sprawy dotyczące wszystkich pokoleń, wszystkich szerokości geograficznych. To kwestia tolerancji i otwartości. Czy społeczeństwo jest gotowe przyjąć w sposób świadomy na swoje łono ludzi odmiennych.

- To nie tylko problem AIDS czy homoseksualizmu – mówi Poniedziałek. – To problem uniwersalny, problem inności, tego, że ktoś nie pasuje do jakiegoś z góry założonego obrazka.

Wszyscy aktorzy zgodnie twierdzą, że uwielbiają grać w tym spektaklu, jest to ich ulubione przedstawienie, dlatego cieszą się z tego, że po trzech latach przerwy mogli znów w nim wystąpić. A ogromną satysfakcję sprawił im niezmiernie pozytywny odbiór przez festiwalową publiczność.

- To jest doświadczenie życiowe – mówi Maciej Stuhr. – Coś, czego się nie zapomni nigdy. Do wczoraj nie mieliśmy pojęcia, czy to dojdzie do skutku, w tym huku zespołów, które próbują obok nas, w huku deszczu, który uderzał o płachty namiotu, w którym gramy, w braku ciemności, bo namiot przepuszcza światło, kapie z dachu, kłody pod nogi. Ale ta młodzież, która w kaloszach tu przybiegła, zareagowała na nasz spektakl jak rockandrollowa publiczność. Nasze anioły są uskrzydlone!

W reportażu Tomasza Obertyna usłyszeliśmy wypowiedzi Magdaleny Cieleckiej, Mai Ostaszewskiej, Andrzeja Chyry, Jacka Poniedziałka, Macieja Stuhra oraz Krzysztofa Warlikowskiego.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maja Komorowska – nieznana historia odrzuceń

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 07:49
– Człowiek składa się z ról przyjętych i odrzuconych. Jeśliby sprawdzić, czego nie zrobił, bardzo dużo można się o nim dowiedzieć – mówiła w Dwójce znakomita aktorka.
rozwiń zwiń