REKLAMA

Hotel Lambert: mityczne miejsce, które inspirowało największych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 19:00
Salon, w którym bywali Chopin, Mickiewicz i Norwid, siedziba popowstaniowego sztabu politycznego, architektoniczne arcydzieło - tym wszystkim był Hotel Lambert. O przyczółku polskości, który spłonął w Paryżu w nocy z 8 na 9 lipca, mówili w Dwójce profesor Rafał Habielski i Krzysztof Rutkowski.
Audio
  • Prof. Rafał Habielski i Krzysztof Rutkowski o pożarze Hotelu Lambert (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Hotel Lambert
Hotel LambertFoto: Tangopaso, domena publiczna

Hotel Lambert - jeden z najwspanialszych pałaców Paryża został wybudowany w XVII wieku przez słynnego architekta Louis le Vau dla jednego z królewskich urzędników o nazwisku Lambert. Ów Lambert miał na wyspie św. Ludwika jeszcze…14 innych pałaców. Pałac, idealnie wkomponowany w niewielki trójkątny teren, zachwycał pięknym wystrojem. - Strop w łazience był arcydziełem w skali europejskiej, a teraz strażacy musieli go porąbać, nie mogąc się dostać do wnętrza – mówił Krzysztof Rutkowski.

Pałac został kupiony przez księcia Adama Czartoryskiego, zwanego ”niekorowanym królem Polski”, a właściwie jego żonę Annę z Sapiehów w czasach, gdy była tu jedna z najgorszych dzielnic Paryża, a więc tanio, a namówili ją Chopin i Delacroix – opowiadał Rafał Habielski, historyk polskiej emigracji.

Księciu Adamowi Czartoryskiemu zawdzięczamy, że sprawa polska po rozbiorach nie przestała być problemem europejskich rządów i salonów. To w Hotelu Lambert biedny Norwid dostawał litr wina, którego potrzebował, to mit tego miejsca inspirował działalność polityczną Jerzego Giedroycia, gdy zaczynał tworzyć ”Kulturę”, a Józef Czapski szukał śladów polskich oficerów pomordowanych w Katyniu – przypominali goście ”Notatnika Dwójki”.

W latach 70. XX wieku pałac został sprzedany Rothschildom, mieszkała w nim też Michele Morgan, a od kilku lat był własnością szejka Kataru. - Szejk jednak okazał się inteligentny i oddany Polsce, finansuje teraz unikatowe wydanie albumów Henryka Rzewuskiego – wyjawił Krzysztof Rutkowski. - Kiedy dowiedziałem się, że spłonął Hotel Lambert wydawało mi się, że śnię. To co się stało jest rzeczą straszną, bo nie można odnowić czegoś, co już nie istnieje – konkludował rozmówca Barbary Schabowskiej.

kw

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Czytaj także

Pożegnanie Hotelu Lambert

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 23:00
W nocy z 8 na 9 lipca spłonęło jedno z najbardziej "polskich" miejsc w XIX-wiecznym Paryżu. W "Notatniku Dwójki" opowiemy o historii Hotelu Lambert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbary Kramar "bajanie" o Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 10:30
- Gdy ktoś pyta mnie, dlaczego kocham Chorwację, to wręczam mu książkę Senko Karuzy "Przewodnik po wyspie" - opowiadała w "Notatniku Dwójki" Barbara Kramar, tłumaczka tej publikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowe kreacje mistrzów. Przypomnimy największych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 23:00
To będzie pierwsza z cyklu audycji, w których przypomnimy wybitnych polskich aktorów, nieżyjących już, którzy wzruszali nas i bawili ze sceny, ekranu, a przede wszystkim przez mikrofon. W pierwszym odcinku posłuchamy pamiętnych kreacji Wieńczysława Glińskiego.
rozwiń zwiń