Starożytna mądrość w wierszach o wronach i kozach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 18:00
- Przez poezję można zdefiniować społeczeństwo. Ona zanika jednak, jeśli społeczeństwo nie chce poetów za wzór. I dopiero wtedy odczuwamy jej brak - powiedział niemiecki liryk Michael Krüger w kontekście swojej książki "Pejzaż z drzewem", która ukazała się w najnowszej serii poetyckiej "Zeszytów literackich".
Audio
  • Starożytna mądrość w wierszach o wronach i kozach (|Notatnik Dwójki)
Michael Krger
Michael KrügerFoto: Wikipedia domena publiczna/Lesekreis

Niemiecki poeta i animator życia literackiego był gościem tegorocznego Festiwalu Miłosza, dokąd wybrała się Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. - Od poetów ekologicznych różni mnie to, że oni chcą uratować cały świat, a ja drzewo za moim oknem - mówił gość.

Andrzej Kopacki, redaktor i autor przekładów w "Pejzażu", dodaje: - On jest poetą natury, ale osobnym w swoim prostym sposobie mówienia, swej melancholii z nutą otuchy, swej starożytnej Senekańskiej mądrości...

A Tadeusz Dąbrowski, miłośnik Krügera i poeta o dwa pokolenia młodszy, dodaje: - Zachwyciło mnie, że człowiek, który jest chodzącą bibiloteką, tworzy wiersze, które zachwycają prostotą i bezeremonalnością. Wiersz jest dla niego rozmową z wrażliwym czytelnikiem, a nie specjalistą od literatury...

Więcej w nagraniu audycji "Notatnik Dwójki"

Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szekspir jest najwspanialszym librecistą baletowym"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:19
- Czytając "Hamleta" chciałem skupić się na ciszy między słowami. Właśnie ona napędza mój tok myślenia - mówił w Dwójce choreograf Jacek Tyski, twórca spektaklu baletowego na motywach dramatu Szekspira w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
rozwiń zwiń