Mike Leigh: lubię moje filmy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Wielu reżyserów czuje niechęć do swoich dzieł. Ja robię tylko takie filmy, pod którymi naprawdę mogę się podpisać - mówił w Dwójce Mike Leigh, brytyjski twórca kina autorskiego.
Audio
  • Mike Leigh opowiada o swojej filmowej twórczości (Notatnik Dwójki)
Mike Leigh
Mike LeighFoto: Stuart Crawford / Wikimedia / CC

- Jestem niezwykle szczęśliwy i uprzywilejowany jako reżyser - powiedział Mike Leigh. - Bardzo doceniam moją pozycję w świecie kina. W stosunku do innych znanych mi twórców jestem osobą o niezwykle stabilnej pozycji. Na czym to polega? Jako reżyser mogę bez przeszkód tworzyć swoje autorskie kino i niezwykle osobiste filmy. Są to obrazy, pod którymi mogę się bez żadnych przeszkód podpisać, filmy o rzeczach, które mnie obchodzą: o ludziach, relacjach między nimi i miejscach, o mijającym czasie, a także o tym, jak w ciągu kilku miesięcy zmienia się społeczeństwo. To filmy, które zachowują indywidualny sposób potraktowania tematu, postrzegania otaczającego mnie świata - mówił.

Artysta opowiadał, że jeden z jego znajomych reżyserów powiedział raz: "Nie mogę oglądać własnych filmów. To największy koszmar, do jakiego jestem zmuszany. Po skończeniu pracy nad jakimś obrazem marzę o tym, by już nigdy więcej go nie widzieć". - Ja nigdy w ten sposób nie myślałem o swoich filmach - powiedział Mike Leigh. - Mogę oglądać je wielokrotnie, często po bardzo wielu latach. Wiem, że niechęć do własnych dzieł dotyczy dużej części twórców. Robią oni filmy na podstawie czyichś pomysłów, scenariuszy, obsadzają aktorów wedle czyichś poleceń. Ulegając czyimś sugestiom, tracą osobisty stosunek do danego dzieła. To nigdy nie był mój przypadek. Muszę szczerze powiedzieć, że naprawdę lubię moje filmy - wyznał.

Mike Leigh jest zdobywcą siedmiu nominacji do Oscara, twórcą takich filmów jak "Vera Drake", "Sekrety i kłamstwa", "Happy-Go-Lucky" i "Kolejny rok". Właśnie odwiedził Polskę z okazji retrospektywy swoich filmów w kinie Iluzjon, która odbyła się w dniach 23-31 października, a której organizatorami byli Filmoteka Narodowa i British Council Polska.

Spotkanie z reżyserem prowadziła Monika Pilch.

mc

Zobacz więcej na temat: Mike Leigh reżyser

Czytaj także

Mike Leigh - artysta z robotniczej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 20:00
- To, kim jestem jako filmowiec, jest bezpośrednio związane z moim dzieciństwem i surowym środowiskiem, w którym dorastałem - mówił w Dwójce reżyser Mike Leigh, goszczący w Polsce w związku z retrospektywą swoich filmów w warszawskim kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Szyszko-Bohusz - projektant przedwojenej Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:15
– Jest jedną z najważniejszych postaci architektury polskiej XX wieku. Zbudował dużą część naszej tożsamości, zbiorowego postrzegania samych siebie – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Wiśniewski kurator wystawy "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza".
rozwiń zwiń