REKLAMA

Gitarowe cuda Marka Pasiecznego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:30
Bohaterem piątkowego "Notatnika Dwójki" był Marek Pasieczny, gitarzysta i kompozytor, którego Krzysztof Penderecki określił nadzieją dla współczesnego polskiego repertuaru na gitarę.
Audio
  • Marek Pasieczny o gitarowej pasji (Notatnik Dwójki)
Marek Pasieczny
Marek Pasieczny Foto: materiały prasowe artysty

Marek Pasieczny jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu i The Royal Academy of Music w Szkocji, które ukończył z wyróżnieniem.

Nad doktoratem zaczął pracować w Nowej Zelandii, z koncertami występował w Afryce, a aktualnie mieszka na Wyspach Brytyjskich. Jest laureatem wielu nagród i jako kompozytor, i wykonawca, m.in. w 2004 otrzymał I nagrodę na II Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, w 2005 - I nagrodę na Chanterelle Guitar Prize Competition, w 2006 - I nagrodę na The Dundee Guitar Festival Scholarship Prize Competition, w 2008 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Nowa Tradycja" w Warszawie.

Mimo iż jest gitarzystą klasycznym, ma na swoim koncie także epizod jazzowy: współpracował  z wokalistką jazzową Anną Marią Jopek i amerykańskim gitarzystą Patem Methenym.
Był jednym z solistów niedawnego Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.

Do wysłuchania nagrania rozmowy z Markiem Pasiecznym zaprasza Beata Stylińska-Rogala.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Spotkanie przy gamelanie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:00
Kolejny koncert z cyklu "Podróże ponaddźwiękowe" prezentował muzykę indonezyjską, elementy teatru cieni i tańce jawajskie. Koncert 10 listopada 2013 r. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła Warszawska Grupa Gamelanowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery tysiące polskich tang

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 16:00
- Wszyscy kojarzą tango z Argentyną, a niewielu zdaje sobie sprawę z prawdziwej gorączki tego tańca w międzywojennej Polsce. Niektóre z polskich wykonań zyskały popularność w Europie - mówiły w Dwójce autorki warszawskiej wystawy "Polska w rytmie tanga".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Szaflarska: mówią o mnie wybryk natury

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 16:00
- W lutym skończę 99 lat. Bardzo bym chciała skończyć sto dlatego, że to byłby mój pierwszy jubileusz - mówiła w Dwójce znakomita aktorka, laureatka Złotego Berła 2013.
rozwiń zwiń