Spotkanie przy gamelanie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:00
Kolejny koncert z cyklu "Podróże ponaddźwiękowe" prezentował muzykę indonezyjską, elementy teatru cieni i tańce jawajskie. Koncert 10 listopada 2013 r. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła Warszawska Grupa Gamelanowa.
Audio
  • Podróże ponaddźwiękowe. Spotkanie z gamelanem - relacja Beaty Stylińskiej (Notatnik Dwójki)
kadr z filmowej relacji ze spotkania z cyklu Podróże ponaddźwiękowe
kadr z filmowej relacji ze spotkania z cyklu "Podróże ponaddźwiękowe"

Program koncertu "Spotkanie przy gamelanie"

- My widzimy zespół instrumentów, natomiast dla Jawajczyków gamelan to jeden organizm obsługiwany przez wielu muzyków - mówił w Dwójce Dawid Martin z Warszawskiej Grupy Gamelanowej.

- Słowo " gamelan " w języku jawajskim oznacza "uderzanie" - opowiadał Dawid Martin - Jak sugeruje nazwa, jest to muzyka perkusyjna. Orkiestra składa się przede wszystkim z instrumentów perkusyjnych , różnego rodzaju metalofonów w postaci instrumentów sztabkowych bądź gongów . Do tego dochodzą membranofony, czyli bębny i pojedyncze instrumenty z innych grup. Często w składzie gamelanu można spotkać chordofony, takie jak cytra, sitar bądź lutnia smyczkowa rebab, aerofony, takie jak flet suling, ksylofon, gambang . Ludzki głos także jest ważnym elementem tej całej struktury - dodał.

- Jako grupa występujemy w różnych składach, bo również na Jawie można spotkać różne typy gamelanu. Mamy np. gamelan gadon składający się wyłącznie z instrumentów solowych i delikatnie brzmiących, przeznaczonego do gry w zamkniętych pomieszczeniach. Wówczas już nawet trzech muzyków może stworzyć zespół. W Polsce koncertujemy też w składach kilkunastoosobowych. Wtedy mamy już pełne spektrum brzmienia, które tworzy całość zwaną wielkim gamelanem ( gamelan gede ). Na Jawie spotykamy gamelany złożone nawet z kilkudziesięciu muzyków, utrzymywane na dworach, w których dotąd rezydują władcy tej wyspy - mówił Dawid Martin

Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu:

Koncert prowadził Mariusz Gradowski

Pobierz

KOLOROWANKI Spotkanie przy gamelanie.pdf

Projekt powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj także

Stąpanie po cienkiej linie. Madagaskar, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 11:00
- Kultura na Madagaskarze stała się ubogą krewną rozwoju - mówił w radiowej Dwójce malgaski pisarz Jean-Luc Raharimanana, który przyjechał do Warszawy w związku z ukazaniem się numeru "Literatury na Świecie" poświęconemu literaturze i pisarzom z tej niezwykłej wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fortepian w służbie polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:00
- Gdy Paderewski dał prywatny recital francuskiemu premierowi Georgesowi Clemenceau, zyskał ważnego sojusznika dla sprawy polskiej niepodległości - mówił w Dwójce Maciej Patkowski, autor książki "Kryptonim Paderewski".
rozwiń zwiń