Puszczykowo. Muzeum przygód Arkadego Fiedlera

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:30
- Ojciec kochał słońce, kochał gorącą przyrodę, ciekawe ludy, dlatego najczęściej jeździł do Ameryki Południowej i Afryki - opowiadali w Dwójce Arkady i Marek, synowie znanego podróżnika, którzy oprowadzili nas po muzeum w Puszczykowie, gdzie zgromadzone zostały pamiątki z wypraw.
Audio
  • Z wizytą w Puszczykowie, muzeum przygód Arkadego Fiedlera (Notatnik Dwójki)
Eksponat ze zbiorów Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Eksponat ze zbiorów Muzeum Arkadego Fiedlera w PuszczykowieFoto: Marek Fiedler

W tym roku mija 120. rocznica urodzin Arkadego Fiedlera, prozaika, reportażysty, przyrodnika i podróżnika. Mija także 40 lat od założenia w Puszczykowie pod Poznaniem muzeum poświęconego jego życiu i twórczości.

Placówka ta stanowi nie tylko zbiór cennych eksponatów etnograficznych, ale przede wszystkim jest skarbnicą fascynujących historii. Z każdym z prezentowanych tam przedmiotów wiąże się jakaś przygoda, o czym przekonywali synowie Arkadego Fiedlera, wspominając w Dwójce chociażby losy indiańskich mokasynów z jeleniej skóry.

- Po 40 latach od ukazania się książki "Kanada żywicą pachnąca" razem z tatą pojechaliśmy odwiedzić kanadyjskich Indian przez niego opisanych - opowiadał Marek Fiedler. - Pobyt w wiosce zaczął się dość kiepsko, bo nie dość, że przyjaciele taty, z którymi polował, już nie żyli, to Indianie w dniu naszego przyjazdu otrzymali zapomogi i zamówili sobie kartony z piwem. Dowoziły im je do ich leśnej osady specjalne hydroplany. Cała wioska rozpiła się, od 11-latków w górę. Gdy przybyliśmy, otoczyli nas i kazali się wynosić. Byli przekonani, że jesteśmy Amerykanami, którzy chcą ich fotografować w stanie upojenia.

Podróżników uratował wyjęty z plecaka egzemplarz książki Arkadego Fiedlera, w którym były zdjęcia przodków i słynnych wodzów z tej osady. - Pod wpływem rozrzewnienia Indianie podarowali nam właśnie te piękne mokasyny...

Więcej anegdot o muzeum, a także o otaczającym go Ogrodzie Tolerancji - w nagraniu audycji przygotowanej przez Justynę Piernik.

Arkady
Arkady Fiedler na Madagaskarze (1937-38r.). Fot. Archiwum Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

 

bch/jp

Czytaj także

Arkady Fiedler pokazał Madagaskar (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 10:00
W Toruniu otwarto wystawę przedwojennych fotografii znanego podróżnika i pisarza. Zdjęcia przenoszą nas na egzotyczną wyspę pełną dzikiej przyrody, nieznanych rytuałów i… pięknych kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkady Fiedler: byłem wielkim marzycielem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 05:40
Jako podróżnik zwiedził niemal cały świat. Jego książki należą dziś do klasyki literatury podróżniczej. Na historiach opisanych przez Arkadego Fiedlera wychowały się pokolenia żądnych przygód obieżyświatów.
rozwiń zwiń