Polskie Radio
Section05
Bitwa o Anglię

Devon: dziś upamiętnienie dwóch polskich lotników dywizjonu 307

Nad wioską Beer w hrabstwie Devon załopocze dziś polska flaga. To upamiętnienie dwóch pilotów "polskiego" dywizjonu 307, którzy dokładnie 80 lat temu stracili nieopodal życie w wypadku. Ich Beaufighter spadł do morza w niewyjaśnionych okolicznościach. Na pokładzie byli pilot Roman Smok i nawigator Mieczysław Świerz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania II wojna światowa HISTORIA lotnictwo Bitwa o Anglię

"Lotnictwo to był dla niej naturalny wybór". Prof. Duber o Piłsudskiej-Jaraczewskiej

- Lotnictwem interesowała się już jako 12-latka, budowała modele, była osobą bardzo dynamiczną i odważną - mówił o Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej historyk prof. Paweł Duber z Nottingham Trent University, autor i współautor książek z zakresu historii politycznej dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jadwiga Jaraczewska Józef Piłsudski lotnictwo Bitwa o Anglię II wojna światowa

"Zawsze będziemy pamiętać o poświęceniu polskich lotników". Brytyjczyk planuje rekonstrukcję Spitfire'a

- Pozostaniemy na zawsze wdzięczni Polakom za ich wkład w II wojnę światową i rekonstruując ten samolot chcę oddać hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli wówczas w Wielkiej Brytanii - mówi Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Anglia Wielka Brytania Londyn HISTORIA II wojna światowa lotnictwo samolot dywizjon 303 Bitwa o Anglię