Słuchacze Dwójki to naród wybrany

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 17:00
- To ludzie, którzy czytaja książki, słuchają muzyki, poezji ze zrozumieniem - twierdzi Hanna Kamińska, wieloletnia spikerka Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z Hanną Kamińską i Ksawerym Jasieńskim
Czytelnik Carla Spitzwega
"Czytelnik" Carla SpitzwegaFoto: źródło: wikipedia, domena publiczna

- Zawsze marzyłam o tym, by pracować w Radiu – deklaruje Hanna Kamińska. – Wobec tego któregoś dnai poszłam na Myśliwiecką i zapytałam, kto mógłby mnie przesłuchać. Skierowano mnie do realizacji dźwięku, gdzie natknęłam się na pana Wiesława Opałka, który kazał mi nagrywać moje próby i przynosić sobie. Zgłaszano dużo uwag, że za wysoki głos, następne nagrania były już niżej. I kiedyś nastąpił ten cudowny moment, że poproszono mnie, żeby przyjść na audycję. Była to audycja "Omnibusem po Edisonie" Jacka Kunickiego.

Zapowiadanie audycji muzycznych było najprzyjemniejszą częścią pracy. – Dopóki słychać muzykę Mozarta, świat nie jest skazany na zagładę – mówi spikerka. Jej głos pojawiał się również w wielu audycjach muzycznych, m. in. Bohdana Pocieja i Ewy Obniskiej. Praca Hanny Kamińskiej została uhonorowana Złotym Mikrofonem.

Ksawery Jasieński zaczął pracę w Polskim Radiu 1 lipca 1953 roku w wyniku wygrania wielkiego konkursu, ogłoszonego rok wcześniej, na spikera, w którym wzięło udział około trzech tysięcy osób z calej Polski.

Ksawery
Ksawery Jasieński. Fotografia z publikacji „70 lat Polskiego Radia” Warszawa 1995

 

- Konkurs składał się z kilku etapów – wspomina Ksawery Jasieński. - Najpierw sprawdzano, czy nie ma się wad wymowy, czy się mówi poprawnie po polsku. Ostatni etap był najtrudniejszy: trzeba było znać wymowę nazw w obcych językach, terminów muzycznych, nazwisk kompozytorów. Wreszcie, orientowano się, czy ktoś zdaje sobie sprawę, o czym czyta. Z tego konkursu do Polskiego Radia przyszło sześć osób, ze mną Lucjan Szołajski i Irena Kąkol. Ale to była jeszcze tylko próba… z tego zostały trzy-cztery osoby. I tak to się zaczęło.

Wieloletnia praca Ksawerego Jasieńskiego została uhonorowana Złotym i Diamentowym Mikrofonem.

- Najpierw pracowaliśmy na dyżurze jednocześnie w Programie Pierwszym i Drugim. Wiadomości czytane w Jedynce powtarzaliśmy godzinę później w Programie Drugim. Nie byliśmy przypisani do jednego tylko programu. W Dwójce zapowiadaliśmy koncerty. Bardzo lubiłem zapowiadać muzykę poważną. Wówczas cały program był prowadzony przez spikera: spiker zapowiadał audycje literackie, a po audycji literackiej zapowiadał  koncert.

 

Audycję przygotowała Anna Skulska.

Czytaj także

Sławne rody i rodziny: Jasieńscy herbu Dołęga

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2007 15:47
Zaprasza Witold Malesa
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ksawery Jasieński obchodzi 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 11:46
Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają radiowi słuchacze, miłośnicy filmów fabularnych i przyrodnicznych, a także... osoby jeżdżące warszawskim metrem.
rozwiń zwiń