Zakochana w Polsce - Rosa Bailly

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 13:47
Francuska nauczycielka i poetka założyła w roku 1919 towarzystwo Les Amis de la Pologne. Staramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się ta miłość do dalekiego kraju.
Audio
Zakochana w Polsce - Rosa Bailly
Foto: Flickr.com, lic. CC, włodi

Rosa Bailly (1890-1976) to jedna z najbardziej zasłużonych postaci związanych z propagowaniem Polski i jej spraw na świecie. Przez całe niemal życie z wielkim rozmachem i zaangażowaniem broniła polskiego punktu widzenia na kwestie granic naszego państwa, wyjaśniała Francuzom zawiłości polityki polskiej. Dbała o jak najlepszy obraz Polski we Francji, opiekowała się Polakami przebywającymi na emigracji w kraju nad Loarą, promowała polską kulturę, historię, literaturę.

Założone przez nią w 1919 roku stowarzyszenie Les Amis de la Pologne stało się w okresie międzywojennym ucieleśnieniem fransucko-polskiej przyjaźni i jedną z bardziej rozpoznawalnych - zarówno w Polsce, jak i we Francji - organizacji społecznych.

Wlaśnie ukazała się nakładem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej książka Małgorzaty Nossowskiej "O Francuzce, która pokochała Polskę" Jest to próba przybliżenia aktywności polonofilskiej Rosy Bailly, a także pierwszą monografią stowarzyszenia, którego stała się sekretarz generalną, a jednocześnie duszą.

W audycji Barbary Schabowskiej usłyszelismy także wypowiedź Janusza Odrowąż-Pieniążka, wieloletniego dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie.

Czytaj także

CoCo CoCo Bach jest spoko

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 07:37
Czyli występ legendarnego Concerto Copenhagen w programie poświęconym muzyce orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha.
rozwiń zwiń