Marek Nowakowski. Kronikarz warszawskich rewirów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:00
W historii polskiej literatury zapisał się jako jeden z najważniejszych prozaików okresu powojennego. Jeszcze w maju tego roku czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią, książkę "Dziennik podróży w przeszłość"…
Audio
  • Wspominamy Marka Nowakowskiego - pisarza oddanego Warszawie (Pożegnania/Dwójka)
Pisarz Marek Nowakowski
Pisarz Marek Nowakowski Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Marek Nowakowski był pisarzem, scenarzystą filmowym, felietonistą i autorem słuchowisk. Swoje życie związał z Warszawą. Chętnie współpracował z Polskim Radiem, w którym zachowało się wiele archiwalnych nagrań z jego udziałem.

- Opowiadania moje obracają się realiami w rewirze spraw złodziejsko-lumpowskich i przedmiejskich - mówił w 1961 roku w studiu Polskiego Radia. Krytyka literacka zarzucała mu hermetyczność zainteresowań. On tłumaczył jednak, że "sprawa jest bardzo prosta" i związana z jego prywatnym życiem.

- Urodziłem się w Warszawie, mieszkałem i mieszkam w podwarszawskiej osadzie, właściwie na dalekich peryferiach naszego miasta. W takim życiu obracałem się od chłopaka, więc owa zarzucana mi fascynacja znajduje chyba mocne uzasadnienie. Ten rewir marginesu społecznego, jak mówią literaccy fachmani, jest znany mi na co dzień z bliska - opowiadał pisarz.

Więcej na temat - w nagraniu audycji przygotowanej przez Ewę Stocką-Kalinowską.

***

Marek Nowakowski urodził się w 1935 roku w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w 1957 roku opowiadaniem "Kwadratowy". Potem wydawał głównie zbiory opowiadań, a także książki, w których w pełen ironii sposób opisywał rzeczywistość społeczeństwa polskiego z okresu przemian ustrojowych. Pisarz zmarł 16 maja 2014 roku, w wieku 79 lat.

(fbi/bch)

Czytaj także

Sensacyjne literackie początki Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:00
"Najwarszawściejszy" kronikarz życia stolicy - jak mówił o nim prof. Andrzej Makowiecki - opowiadał w Dwójce o pierwszych impulsach, które ukierunkowały go na literaturę. Okazuje się, że wszystko zaczęło się we Włochach...
rozwiń zwiń