Magda, jej skrzypce i muzyka bez granic

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 18:31
Nagrany, dzięki Internetowi, wywiad Bożeny Markowskiej z młodą, znakomitą skrzypaczką , od sześciu lat pracującą w berlińskiej Operze Narodowej.
Audio
Magda Makowska
Magda MakowskaFoto: Anette Daugardt

W gruncie rzeczy jest to historia kogoś, kto po ukończeniu Wyższej Szkoły muzycznej w Warszawie wraz ze studenckim kwartetem "Quarrel" pojechał na stypendium do Niemiec, żeby się kształcić w graniu muzyki kameralnej. Ukończony staż przekształcił się w etatową pracę w prestiżowej operze berlińskiej.
Droga do osiągnięcia sukcesu nie była jednak usłana różami, choć Magda Makowska – bohaterka audycji – ani się żali, ani nie narzeka. Raczej obiektywnie mówi o różnicach w niemieckiej i polskiej  obyczajowości, o plusach i minusach losu artysty w obcym świecie oraz o integracji w nowej Europie.  
Jest to więc opowieść o drodze do sukcesu , ale i o ciężkiej codziennej  pracy. Walorem audycji jest autentyczny kontakt z bohaterką w Berlinie i muzyka w jej wykonaniu. Magdę Makowską słyszymy w interpretacji fragmentów kwartetu Ludwiga van Beethovena, Fugi a-moll J.S Bacha na skrzypce, fragmentów utworów Franciszka Schuberta "Śmierć i dziewczyna” oraz tańca z "Harnasiów" Karola Szymanowskiego.  
Audycja Bożeny Markowskiej.