Jak zostać kapłanem Jamesa Joyce’a

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 10:00
Ma strażników swojego kultu, krąg wtajemniczonych, swoje święto, herezje. Wokół autora "Ulissesa" – i w związku z tą powieścią – powstał ruch bez precedensu w dziejach literatury.
Audio
  • Obszerne fragmenty audycji o Jamesie Joysie z okazji Bloomsday (Dwójka/Tygiel literacki)
Portret Joycea z paryskiego wydania Ulissesa 1921.
Portret Joyce'a z paryskiego wydania Ulissesa 1921.Foto: C. Ruf/Wikipedia CC

- Jest coś dziwnego w fascynacji badaczy Joycem - przyznał w Dwójce prof. Zbigniew Lewicki, który od wielu dziesięcioleci obserwuje środowisko historyków i krytyków literackich zajmujących się pisarzem. - Wszyscy podchodzą do Joyce’a, jakby to był pisarz niemalże z innej planety, którego każde słowo jest święte i podlega interpretacji na wielu poziomach - mówił anglista, zwracając uwagę na swoisty kult uprawiany przez czytelników "Ulissesa". Nie ma, zauważył prof. Lewicki, przemysłu Dostojewskiego czy Manna, jest natomiast przemysł Joyce’a - pisma, kongresy, opracowania, przypisy będące osobnymi księgami.

Owszem, podkreślali goście "Tygla literackiego", to szczególne podejście do pisarza może wynikać z gęstości jego prozy - wieloznacznej, otwartej na interpretacje, będącej dla czytelnika wielkim wyzwaniem. Postawa taka może również mieć związek z wpisanym w "Ulissesa" sensem sakralnym. - "Ulisses" został zaprojektowany jako rodzaj pisma świętego. Ma swoje święto, doczekał się własnych kapłanów, strażników kultu, mamy nawet herezje - przypominał Piotr Paziński.
Rozmówcami Anny Lisieckiej i Witolda Malesy byli: prof. Zbigniew Lewicki, politolog, amerykanista, anglista; dr Piotr Paziński, dziennikarz, krytyk literacki, tłumacz; Tomasz Brzozowski, wydawca książki dra Pazińskiego "Dublin z Ulissesem", i Mariusz Bonaszewski.
jp


Zobacz więcej na temat: Dublin Irlandia KSIĄŻKA
Czytaj także

"Co z pumptalcamipustóp?" Nowe tłumaczenie Joyce'a

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 13:07
Mamy polski przekład najtrudniejszej książki świata, superambitnego opisu jednej nocy na Ziemi, czyli "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń