Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
Audio
okładka Dublińczyka Alfonso Zapico
okładka "Dublińczyka" Alfonso ZapicoFoto: mat. prasowe

Alfonso Zapico jest ilustratorem i rysownikiem z dyplomem Akademii Sztuki w Oviedo, który w swoim dorobku ma m.in. dwie powieści graficzne o życiu Jamesa Joyce'a. - To wyjątkowa postać w świecie literatury, twórca powieści modernistycznej - opowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Ale ja się nie znam na literaturze. Mnie interesuje sama postać Joyce'a jako pisarza, który zwracał uwagę na zwykłych ludzi i pokazywał normalne życie. W ten sposób zerwał z romantycznym kanonem, w którym wszyscy bohaterowie byli bardzo fikcyjni.

Na ponad 200 stronach "Dublińczyka" opisane jest życie irlandzkiego pisarza jako męża i ojca, ale też "kochanka, egoistę i szarlatana", a ich tłem jest burzliwa historia Europy: wybuch I wojny światowej, Powstanie Wielkanocne w Dublinie, uzyskanie przez Irlandię niepodległości w grudniu 1921 oraz coraz bardziej zauważalne wpływy faszystów. "Śladami Joyce’a" zaś to szkicownik z podróży po kawałku Europy.

- Każdy mój komiks powstaje inaczej, ale prace nad "Dublińczykiem" były bardzo długie - wspomina Alfonso Zapico. - Komiks powstawał w Irlandii, Francji, Szwajcarii i we Włoszech. Tam rysowałem i czytałem książki, które pomogły mi potem napisać scenariusz. Bo ja najpierw piszę, a później rysuję, ale najważniejszy i tak jest efekt końcowy i zadowolenie czytelnika.

Cały wywiad z artystą ze "Stacji Kultura" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graham Masterton: horrory i poradniki seksualne są podobne - dotyczą ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 16:00
Mistrz grozy opowiada, że tematyka seksu jest mu bliska właściwie od czasów młodości. – Moje książki poruszają bardzo różne tematy, ale właściwie wszystkie są o jednym: o ludziach – powiedział Masterton w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piastelsi na tropie Kapitana Żbika...

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 12:14
Z budynku Muzeum Narodowego w Poznaniu ktoś wyniósł bezcenny obraz Moneta. Kradzież „Wybrzeża w Pourville” zauważył kopista. Zaczęło się policyjne dochodzenie. I wtedy na scenę wkroczył…
rozwiń zwiń