David Harrington, założyciel Kronos Quartet: muzyka wciąż jest dla mnie tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:00
– Podczas naszego ostatniego spotkania Henryk Mikołaj Górecki powiedział: "Mam nadzieję, że kiedyś zrozumiem, jak działa muzyka". Ja też tego nie pojmuję, choć zajmuję się muzyką od dziecka – mówił w Dwójce pierwszy skrzypek legendarnego kwartetu, gwiazdy festiwalu Sacrum Profanum.
Audio
  • David Harrington, założyciel Kronos Quartet: muzyka wciąż jest dla mnie tajemnicą (Dwójka)
David Harrington
David HarringtonFoto: PAP/CTK/Jaroslav Ozana

– Kiedy przygotowujemy program wieczoru, to za każdym razem jest to nie lada wyzwanie, bo chcemy możliwie szczerze pokazać publiczności, co jest dla nas ważne i dlaczego gramy taką a nie inną muzykę – wyznał David Harrington, omawiając program koncertu, który 17 września transmitował Program 2 Polskiego Radia. Takie planowanie występów to wyraz podejścia muzyków nie tylko do sztuki, lecz także do mijającego czasu.

Koncert na festiwalu Sacrum Profanum był bowiem także świętowaniem 40-lecia działalności Kronos Quartet. – Czasem mam wrażenie, że te lata minęły jak sekunda, niemal niezauważenie. Innym razem wspominam, jak bogate w doświadczenia było i jest nasze życie artystyczne. Wiem jednak na pewno, że teraz jesteśmy gotowi robić rzeczy, na które wcześniej nie byliśmy przygotowani, że ten cały czas musiał upłynąć, byśmy znaleźli się w tym miejscu – mówił skrzypek.

Zdaniem Davida Harringtona właśnie teraz otwierają się przed zespołem nowe możliwości, nie tylko dlatego, że artyści mają szczęście pracować z wyjątkowymi kompozytorami i wykonawcami. – Zaczęliśmy doceniać, jakim darem jest ta Ziemia i ten ułamek czasu, który nazywamy życiem. Właśnie teraz wiele jest przed nami do zrobienia – ocenił.

– Nie wiem, jaki będzie następny krok w naszej karierze – powiedział muzyk. – Wiem na pewno, że Kronos nie osiągnął pełni muzycznego doświadczenia. Osiągamy jakiś punkt, ale on otwiera przed nami nowe drzwi, nowe wyzwania. Nasze podeście do muzyki jest ciągle świeże, mamy poczucie niedoskonałości i świadomość, że możemy być lepsi. Jeśli czujesz, że już nie możesz się rozwijać, może powinieneś znaleźć sobie inne zajęcie. Gdybym ja to czuł, nie musiałbym się już tym zajmować, robiłbym coś innego – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą Davidem Harringtonem przeprowadził Grzegorz Dąbrowski.

mc/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sacrum Profanum 2014 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 11:30
Ojciec amerykańskiego minimalizmu Philip Glass, awangardowa artystka Laurie Anderson, gitarzysta Sonic Youth Lee Ranaldo i Squarepusher wystąpią we wrześniu w Krakowie. Dwójka zaprasza na transmisje z 12. edycji Festiwalu Sacrum Profanum, który rozpocznie się już 14 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sacrum Profanum i brzmienie uwięzionych elektronów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 11:43
12. edycja sławnego krakowskiego festiwalu zostanie zdominowana przez Kronos Quartet, który zaprezentuje m.in. swój kosmiczny utwór "Sun Rings" - Będziemy celebrować 40-lecie założenia tego zespołu – mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor artystyczny Sacrum Profanum Filip Berkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poza szablonem. Krakowskie festiwale muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 18:01
Sacrum Profanum rozpoczyna cykl jesiennych, krakowskich festiwali muzycznych. Jak ewoluowała ich formuła i jak one same zmieniają życie miasta? - Dzięki prestiżowym imprezom, takim jak Sacrum Profanum i Unsound, budujemy markę Krakowa - mówiła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta. - Bo tożsamością naszego miasta jest kultura i właśnie tak chcemy być postrzegani w świecie.
rozwiń zwiń