Poza szablonem. Krakowskie festiwale muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 18:01
Sacrum Profanum rozpoczyna cykl jesiennych, krakowskich festiwali muzycznych. Jak ewoluowała ich formuła i jak one same zmieniają życie miasta? - Dzięki prestiżowym imprezom, takim jak Sacrum Profanum i Unsound, budujemy markę Krakowa - mówiła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta. - Bo tożsamością naszego miasta jest kultura i właśnie tak chcemy być postrzegani w świecie.
Audio
  • Jak krakowskie festiwale muzyczne zmieniają swoja formułę oraz oblicze miasta? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Squarepusher jest jedną z gwiazd Sacrum Profanum w 2014 roku
Squarepusher jest jedną z gwiazd Sacrum Profanum w 2014 rokuFoto: mat. prasowe organizatora

Pierwsze edycje Sacrum Profanum prezentowały klasykę muzyki XIX i XX wieku. W pewnym momencie jednak organizatorzy postanowili punkt ciężkości przesunąć na dokonania współczesnych twórców.

- Sacrum Profanum jako przedsięwzięcie autorskie odzwierciedla moje zainteresowania i moje obserwacje, które przywożę z podróży po świecie - wyjaśniał Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu. - Nie operujemy szablonem jak na przykład Misteria Paschalia, nasza formuła ewoluuje. Wiem, co będzie za rok, ale nie jestem w stanie powiedzieć, co na festiwalu wydarzy się za dwa lata. W tej chwili Sacrum Profanum to tygiel wymiany myśli pomiędzy muzykami reprezentującymi awangardę, elektronikę, muzykę rozrywkową a bardzo klasycznymi składami i orkiestrami kojarzonymi z klasyką.

>>>Sacrum Profanum 2014 na antenie Dwójki<<<

Równolatkiem Sacrum Profanum jest Unsound. - Pierwsza edycja odbyła się w Krakowie i była bardzo "D.I.Y.", czyli zrobiliśmy go metodą undergroundową - wspominała współorganizatorka Małgorzata Płysa. - Po 12 latach istnienia nadal pamiętamy o swoich korzeniach i do nich odwołujemy się, choć w dzisiejszych czasach trudno jest zdefiniować pojęcie undergroundu. Obecnie jesteśmy festiwalem o światowym zasięgu, ale staramy się, żeby nasze międzynarodowe edycje były spójne i odwoływały się do krakowskiej bazy, czyli miejsca, w którym nawiązują się najciekawsze kolaboracje, spotykają się najważniejsi artyści, kuratorzy, dziennikarze.

O jesiennych wydarzeniach kulturalnych w Krakowie w festiwalowym studiu Dwójki na krakowskim Rynku rozmawiali Małgorzata Płysa (Unsound), Filip Berkowicz (Sacrum Profanum), Marek Winiarski (Krakowska Jesień Jazzowa) oraz Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

Audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą" przygotował i poprowadził Jacek Hawryluk.

(kul/mc)

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA Sacrum Profanum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ognisty ptak w ujęciu Alana Gilberta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 08:55
1 kwietnia w Berlinie odbył się koncert, którego główną częścią była suita z baletu Strawińskiego. We wtorek to wydarzenie zabrzmi na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berkowicz o Sacrum Profanum: nie interesuje nas samoograniczanie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:00
- Zacieramy granice pomiędzy tym, co klasyczne, a tym, co nowe, muzyką rozrywkową i alternatywną. Praca nad programem imprezy z tej perspektywy wygląda jak ciągła operacja na żywym organizmie - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Sarakina i ich muzyczna wędrówka do Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:15
Polsko-bułgarsko-czeska grupa na swej najnowszej płycie "Live in studio", nagranej podczas koncertu w białostockim studiu Polskiego Radia, prezentuje w większości premierowe utwory inspirowane muzyką Bułgarii. Ale nie brakuje na niej też bałkańskich szlagierów.
rozwiń zwiń