"Wielki zawód". Tych nazwisk zabrakło w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 14:13
Komentatorzy Dwójki są zgodni, że w tym roku jury Konkursu Chopinowskiego jest bardziej otwarte na indywidualności. Z niektórymi decyzjami trudno jednak się zgodzić.
Audio
  • Podsumowanie II etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego (13 października)
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu Chopinowskiego
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu ChopinowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Małgorzacie Pęcińskiej na liście uczestników III etapu przesłuchań zabrakło przynajmniej pięciu nazwisk. - Przede wszystkim znakomitego Qi Kong! Nie mogę zrozumieć, że nie doceniono kogoś, kto pokazał właściwie zamknięte recitale, kto doskonale czuje formę, pięknie szuka nastrojów - mówiła dziennikarka Dwójki. Pominięciem reprezentanta Chin rozczarowany jest również Andrzej Sułek, dla którego podobnie niezrozumiała jest nieobecność wśród 20 uczestników III etapu Rachel Naomi Kudo (USA) i Arsenija Tarasevicha-Nikolaeva (Rosja). Małgorzata Pęcińska żałowała nawet kilku pianistów, którzy nie wyszli z I etapu przesłuchań. 

Werdykt jury XVII Konkursu Chopinowskiego >
Krzysztof Książek.JPG
Uczestnicy III etapu przesłuchań

Kryteria, którymi kierowało się jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, próbował rozgryźć także prof. Andrzej Ratusiński. Niesłusznie, jego zdaniem, zabrakło w półfinale Andrzeja Wiercińskiego, przeszli natomiast dwaj pianiści, których występy nie zapadły pedagogowi w pamięć.

W podsumowaniu II etapu przesłuchań nasi komentatorzy dużo uwagi poświęcili szczególnie kontrowersyjnemu pianiście, ujawnili nazwiska swoich faworytów, a oceniając wykonania utworów tanecznych Fryderyka Chopina podkreślali, do zagrania którego z nich potrzebne jest poczucie humoru, a które miały "wdzięk gimbazy"? Andrzej Sułek dodał też, że pewien egzamin oblałaby większość uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Małgorzata Pęcińska (krytyk muzyczny, dziennikarka), prof. Andrzej Ratusiński (pianista, pedagog), Andrzej Sułek (pianista, krytyk muzyczny)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/bch

Czytaj także

43 pianistów w II etapie Konkursu Chopinowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 22:44
Jury po przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do kolejnej rundy przesłuchań zakwalifikowało pianistów z 16 krajów. Wśród nich największą grupę stanowią Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzech Polaków zagra w III etapie Konkursu Chopinowskiego. "Wybór był bardzo trudny"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 07:41
Znamy nazwiska uczestników trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród 20 pianistów znalazło się trzech Polaków: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring. Listę zakwalifikowanych odczytał dyrektor Konkursu, Artur Szklener.
rozwiń zwiń