REKLAMA

Jadwiga Rappé. Fortelem uniknęła pracy w szkole

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 15:00
- Wciąż śpiewam, ale moja uwaga nakierowana jest głównie na pracę z młodzieżą - mówiła wybitna alcistka o swoich noworocznych planach. Nie zawsze jednak Jadwiga Rappé podchodziła z takim entuzjazmem do pedagogiki.
Audio
Jadwiga Rapp współpracowała z dyrygentami, takimi jak m.in. Nicolaus Harnoncourt, Seiji Ozawa, Marek Janowski i sir Colin Davies
Jadwiga Rappé współpracowała z dyrygentami, takimi jak m.in. Nicolaus Harnoncourt, Seiji Ozawa, Marek Janowski i sir Colin DaviesFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Za mój oficjalny debiut uważa się Konkurs Bachowski w 1980 roku. Ale ja wolę wracać pamięcią do 1975 - opowiadała wybitna śpiewaczka. - Skończyłam wtedy studia filologiczne i musiałam posłużyć się fortelem, aby uniknąć nakazu pracy w szkole. Tak długo zwlekałam ze zgłoszeniem się do pośrednictwa, że nie było już żadnych miejsc w Warszawie. A ja tymczasem zdałam egzamin do Chóru Filharmonii Narodowej i mogłam być blisko muzyki - dodała.

Jadwiga Rappé opowiadała też o wyjątkowym doświadczeniu, jakim był udział w premierze opery "Czarodziejska góra" Pawła Mykietyna, oraz o początkach wykonawstwa historycznego w Polsce, które polegało między innymi na... fotografowaniu nut.

***

Audycja specjalna

Prowadzi: Beata Stylińska

Gość: Jadwiga Rappé

Data emisji: 31.12.2015

Godzina emisji: 14.00

mm/mc

Czytaj także

Świąteczne spotkanie z Jerzym Artyszem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 12:00
Profesor zastanawiał się, czy jest różnica między śpiewaniem domowym a śpiewem artystycznym - gdy po kolędy sięgają zawodowi śpiewacy.
rozwiń zwiń