Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
Audio
  • Róża Światczyńska opowiadała o niedzielnym koncercie Krystiana Zimermana, podczas festiwalu Warszawska Jesień (Wybieram Dwójkę)
Witold Lutosławski i Krystian Zimerman
Witold Lutosławski i Krystian Zimerman Foto: Andrzej Glanda/ mat.pras./ Warszawska Jesień/

Krystian Zimerman zagrał Koncert Witolda Lutosławskiego w Warszawie wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka podczas festiwalu Warszawska Jesień. Występ ten był powtórzeniem programu sprzed 25 lat, kiedy w ramach Warszawskiej Jesieni Zimerman zaprezentował utwór po raz pierwszy w Polsce. Koncert prowadził wtedy sam Witold Lutosławski, który zadedykował swoje dzieło pianiście będąc pod wrażeniem jego wielkiego talentu.

– Wczorajszy koncert był dokładnym odtworzeniem tego wieczoru z Warszawskiej Jesieni sprzed dwudziestu pięciu lat. To także była niedziela, wówczas był to finał festiwalu – opowiadała w "Wybieram Dwójkę" Róża Światczyńska. - Krystian Zimerman zagrał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego, a na koniec tego występu na publiczność czekała niespodzianka. Artysta spotkał się z melomanami, tak jak to było dwadzieścia pięć lat temu, kiedy solista i kompozytor wyszli po koncercie do publiczności

Dla wielu osób przyjazd Krystiana Zimermana był spełnieniem marzeń. Sam artysta do tego dążył i już kilka lat temu w wywiadzie dla BBC powiedział, że chce dokończyć "przerwane" tournée z Witoldem Lutosławskim. Dopiero po dwudziestu latach od prawykonania Krystian Zimerman powrócił do tego koncertu. Zagrał go w Stanach Zjednoczonych i Japonii, gdzie występy artysty zostały przyjęte entuzjastycznie.

W audycji przypomniano archiwalne nagranie rozmowy z Krystianem Zimermanem, którą Róża Światczyńska przeprowadziła w Londynie tuż po wykonaniu Koncertu Witolda Lutosławskiego. Artysta opowiadał o swych wczesnych rozmowach z kompozytorem i o zmianie jaka się dokonała w jego interpretacji dzieła wybitnego kompozytora. – Byłem pierwszą osobą, która miała dostęp do tej partytury. Jestem za blisko tego utworu, żeby mieć do niego dystans i chyba już nigdy nie będę go miał. Ten utwór jest dla mnie bardzo osobisty. Pan Lutosławski był osobą niesamowicie taktowną, bardzo delikatnie się wypowiadał i jeżeli trzeba było coś zmienić, to musiałem się domyślać pewnych rzeczy – mówił dwa lata temu Krystian Zimerman w rozmowie z Różą Światczyńską.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień pamięta o swoich bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
– Ta wielka trójka była inspirująca i rezonowała w twórczości wielu kompozytorów, zarówno tych ze Wschodu jak i Zachodu – tak o dziełach Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego opowiadał w "Notatniku Dwójki" Krzysztof Droba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Dąbrowska laureatką Nagrody Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 15:04
Tegoroczną laureatką Nagrody Kościelskich została Krystyna Dąbrowska, nagrodzona za książkę poetycką "Białe krzesła".
rozwiń zwiń