Akademia Bachowska

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:00
Jest to organizowane przez Filharmonię Wrocławską oraz Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego przedsięwzięcie poświęcone interpretacji muzyki Johanna Sebastiana Bacha połączone z serią kursów mistrzowskich przeznaczonych dla studentów.
Audio
  • Relacja z Akademii Bachowskiej we Wrocławiu (Wybieram Dwójkę, 5 lutego)
  • Relacja Magdaleny Łoś z Akademii Bachowskiej we Wrocławiu (Wybieram Dwójkę, 6 lutego)
Fragment plakatu promującego Akademią Bachowską
Fragment plakatu promującego Akademią BachowskąFoto: materiały promocyjne

Akademia Bachowska będzie się odbywać we Wrocławiu od 3 do 9 lutego.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Orkiestra i Chór Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghego. To największy autorytet jeśli chodzi o muzykę Bacha. W ciągu czterdziestu lat kariery był uczestnikiem rewolucji w podejściu do muzyki dawnej – od wydobycia jej z wykonawczego niebytu w latach siedemdziesiątych po modę na instrumenty historyczne, która trwa do dziś. Herreweghe – jak sam mówi – od zawsze poszukiwał sposobu, by muzykę barokową realizować jak najprościej. Przed ponad czterema dekadami założył w belgijskiej Gandawie zespół Collegium Vocale, który niestrudzenie dąży do jak najbardziej zgodnego z estetyką epoki wykonawstwa dzieł Bacha.
Marzeniem każdego muzyka zakochanego w epoce baroku jest wzięcie udziału w kursie mistrzowskim u solistów i koncertmistrzów Collegium Vocale Gent. W trakcie Akademii Bachowskiej będzie to możliwe, a studenci nie poniosą żadnych kosztów uczestnictwa w zajęciach. Wykładowcami kursów mistrzowskich będą: Benjamin Bayl (chór, orkiestra festiwalowa), Dorothee Mields (śpiew), Peter Kooij (śpiew), Christine Busch (skrzypce), Patrick Beuckels (flet traverso, flet prosty), Ageet Zweistra (wiolonczela), Maude Gratton (organy). Dodatkowo niezwykłą atrakcją dla studentów oraz melomanów będzie możliwość uczestniczenia w otwartych dla publiczności próbach do Mszy h-moll prowadzonych przez samego maestra Herreweghego.
Koncerty Akademii Bachowskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych rozpoczętego właśnie roku. Na początek, 5 lutego, mistrzowie z Gandawy wykonają młodzieńczą kantatę Bacha "Ich hatte viel Bekümmernis" BWV 21, motet "Jesu Christ, meins Lebens Licht BWV" 118 skomponowany na książęce uroczystości pogrzebowe oraz jedno z największych dzieł Johanna Sebastiana – "Magnificat" BWV 243. Bohaterami kolejnych koncertów będzie cała rodzina Bachów oraz inni kompozytorzy barokowi z Europy Środkowej.

We Wrocławiu również nie brakuje doskonałych artystów zajmujących się wykonawstwem historycznym: 6 lutego zaprezentuje się Wrocławska Orkiestra Barokowa, jedyny w Polsce działający przy filharmonii zespół grający na instrumentach dawnych. Choć orkiestra istnieje zaledwie od kilku lat, zdobywa coraz większą renomę i z powodzeniem współpracuje z najlepszymi solistami muzyki dawnej.
Efekty warsztatów Akademii Bachowskiej usłyszymy 7 lutego na koncercie kursantów pod batutą pochodzącego z Australii maestra Benjamina Bayla, jednego z najzdolniejszych młodych "barokowych” dyrygentów. Podczas finału Akademii, 9 lutego, prowadzone przez mistrza Philippe’a Herreweghego Collegium Vocale Gent wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową wykonają Mszę h-moll BWV 232 nazywaną "Wielką” i uznawaną przez wielu za najdoskonalsze dzieło wszech czasów.
mm/jp

Czytaj także

Nagroda Muzyczna Polonica Nova - nowa nagroda dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:31
Wrocławska Nagroda Muzyczna Polonica Nova przyznawana będzie co dwa lata za wybitną kompozycję muzyki współczesnej - ogłoszono w Warszawie. Laureat nagrody będzie wybierany przez jury, złożone z krytyków muzycznych i otrzyma 100 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza gitara Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:10
10 stycznia minął rok od śmierci Jaremy Klicha. "Portret" artysty przedstawiliśmy na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń