48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 21:01
Festiwal odbędzie się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Organizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
fragment plakatu zapowiadającego 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
fragment plakatu zapowiadającego 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków LudowychFoto: materiały promocyjne

Jest to najważniejszy, prestiżowy festiwal śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego celem jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru.
>>>Zobacz serwis poświęcony Oskarowi Kolbergowi<<<
Impreza ma charakter konkursu. Repertuar prezentowany w poszczególnych kategoriach zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju.
W konkursie wezmą udział artyści reprezentujący 14 województw, a wśród nich:
•    14 kapel ludowych,
•    13 instrumentalistów - solistów grających na tradycyjnych instrumentach,
•    28 śpiewaków – solistów,
•    27 zespołów śpiewaczych,
•    10 wykonawców w kategorii rekonstrukcji.
Podczas Festiwalu odbywa się także konkurs "Duży-Mały”, w którym mistrzowie -instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. W tej kategorii swoich uczniów zaprezentuje 22 mistrzów.

***
Imprezy towarzyszące:
47 Targi Sztuki Ludowej – organizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie
Klub Festiwalowy "Tyndyryndy”:
• w namiocie obok Małego Rynku:
- ENCE-PENCE - zajęcia muzyczne, taneczne i rękodzielnicze dla dzieci
- warsztaty gry na skrzypcach
- warsztaty tańca dla dorosłych przechodzące w ZABAWĘ (w trakcie konkurs na najlepsze przyśpiewki i konkurs na najlepszą parę taneczną)
- TARGOWISKO instrumentów – 30 stoisk (namiot i wokół)
- - miniprzegląd filmów dokumentalnych o polskiej muzyce tradycyjnej (piątek-sobota 10.00-19.00 w Muzeum Nadwiślańskim, Rynek 19)
- wystawa fotografii Piotra Baczewskiego "W poszukiwaniu chłopów kieleckich" (namiot)
• w Kamienicy Celejowskiej:
- warsztaty śpiewu białego
W sobotę o godzinie 20.00 organizatorzy zapraszają na koncert „Scena Mistrzów”, na którym wystąpią laureaci poprzednich festiwali, uhonorowani także nagrodą im .Oskara Kolberga. Bezpośrednio po koncercie odbędzie się zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych oraz koncert Transkapeli.
W czasie Festiwalu prezentowana będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku "Humorem malowany świat Stanisława Koguciuka”. Wernisaż, spotkanie z autorem i promocja książki  odbędzie się 27 czerwca o godz. 17 w Kamienicy Celejowskiej
W koncertach towarzyszących Festiwalowi wystąpią  goście z Litwy, Ukrainy oraz Zespół "Przystalanki” z Przystałowic Małych z widowiskiem "Oczepiny”.

/

bch

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: najtrudniejsze są... nuty najprostsze

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 12:00
Z liderem zespołu Trebunie-Tutki, a także z Dorotą Majerczyk i Katarzyną Majerczyk Anna Szewczuk rozmawiała o rodzinnych tradycjach oraz edukacji muzycznej na Podhalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolberg lepszy niż bracia Grimm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:28
- Oni spisywali standardy bajek, a on nic nie zmieniał w pierwotnych wersjach. Dokumentował kulturę bardzo wiernie i niezwykle szczegółowo, to jest jego wyróżnikiem na tle ówczesnych ludoznawców - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Dadak-Kozicka, antropolog muzyki, inicjatorka Roku Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co bym nie zagrał i tak mi wyjdzie po góralsku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:22
- Człowiek, który ma twórczą naturę, szybko nudzi się jedynie odtwarzaniem jakiejś skostnieliny – przekonywał w "Źródłach” znakomity skrzypek podhalański Jan Karpiel Bułecka.
rozwiń zwiń