4. Festiwal Miłosza w Krakowie i w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 22:00
Impreza, która rozpoczęła się 14 maja, nosi tytuł "Księga olśnień". To spolszczenie angielskiego tytułu słynnej antologii wydanej przez Czesława Miłosza w Stanach Zjednoczonych w 1996 r.
Audio
  • 4. Festiwal Miłosza. Relacja Bartosza Panka z Krakowa (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Bartosza Panka z drugiego dnia Festiwalu Miłosza (Pop-południe/Dwójka)
Festiwal Miłosza gości wybitne postaci światowej i rodzimej literatury - stawia pytanie o miejsce światowej poezji we współczesnym świecie
Festiwal Miłosza gości wybitne postaci światowej i rodzimej literatury - stawia pytanie o miejsce światowej poezji we współczesnym świecieFoto: Bianca Moraes/flickr/cc

W tym roku poetyckie olśnienia zapewni wyjątkowe grono dwudziestu poetów z Polski i z zagranicy oraz bogaty i różnorodny program debat, paneli, koncertów i wystaw. Festiwal, obok pasma głównego, uzupełnią dwie dodatkowe linie wydarzeń: program literacki dla dzieci "Miłoszek" oraz związane z kulturą japońską pasmo Haiku. Festiwal zakończy się 17 maja.

Jednocześnie ujawniamy pierwszych gości Festiwalu: publiczność spotka się z Robertem Hassem, laureatem licznych nagród literackich i współtłumaczem amerykańskiego wydania antologii Czesława Miłosza "Wypisy z ksiąg użytecznych", Ruth Padel, prapraprawnuczką Karola Darwina, brytyjską poetką, dziennikarką zaangażowaną w obronę praw zwierząt i profesor literatury na Oxford University; Julią Fiedorczuk - poetką, prozaiczką, tłumaczką i krytyczką literacką, oraz Wojciechem Bonowiczem, poetą i dziennikarzem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2007.

Program 2 Polskiego Radia będzie obecny na Festiwalu Miłosza. W sobotę (16.05) między 19.00-20.00 w specjalnej audycji z Krakowa porozmawiamy o krytyce poetyckiej w nowych mediach. Relacji z festiwalu będzie można posłuchać w audycjach "Poranek Dwójki", "Pop-południe" i "Wybieram Dwójkę".

bch/jp

Czytaj także

"Przygoda z Miłoszem dużo mnie kosztowała"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:00
- Nie myślałam, że ta praca zajmie mi osiem lat i że będę kimś w charakterze żony - opowiadała w Dwójce Agnieszka Kosińska, sekretarka Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń