X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literatura idzie pod prąd. Dwójka na Festiwalu Conrada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 17:35
Posłuchaj rozmów z gośćmi tegorocznego krakowskiego święta literatury. Wśród nich - zdobywczyni literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz.
Audio
  • Grzegorz Jankowicz o tegorocznej odsłonie Festiwalu Conrada (Poranek Dwójki)
  • Wojciecha Fangora wspominają Katarzyna Janowska-Cieślik i Stefan Szydłowski. Rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
7. Festiwalowi Conrada towarzyszyła m.in. wystawa Gisle Freund  sceny fotograficzne i portrety prezentująca portrety pisarzy i intelektualistów
7. Festiwalowi Conrada towarzyszyła m.in. wystawa "Gisèle Freund – sceny fotograficzne i portrety” prezentująca portrety pisarzy i intelektualistówFoto: Tomasz Wiech/mat. prasowe

Obok noblistki na festiwalu wystąpili m.in. Jonathan Franzen, Hooman Majd, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Weronika Murek, Kristina Sabaliauskaitė, György Spiró, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman i Tomas Venclova. Gościem honorowym siódmego Festiwalu Conrada była Litwa, a impreza odbyła się pod hasłem "pod prąd", które organizatorzy rozumieją na kilka sposobów.

- Wydaje się, że dziś samo zajmowanie się literaturą i wiara w to, że literatura jest jednym z najlepszych języków do mówienia o rzeczywistości, to sposób myślenia, który idzie pod prąd - tłumaczył w "Poranku Dwójki" dyrektor programowy festiwalu Grzegorz Jankowicz. - Zazwyczaj literatura i kultura są ignorowane. Całkowicie niesłusznie. Jesteśmy przekonani, że literatura może nam pomóc w zrozumieniu tego, co dzisiejszy świat nam oferuje, co robi z nami i co sami możemy z nim zrobić – dodał.

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z najważniejszym gościem festiwalu: białoruską pisarką i dziennikarką Swietłaną Aleksijewicz, nagrodzoną niedawno literackim Noblem. - Ważne jest, żeby wysłuchać każdego: i kata, i ofiarę, i tego, który się miota między nimi. Stąd wybór tej formy literackiej – mówiła o swoich reportażach.

Asli Erdoğan, znakomita turecka pisarka i dziennikarka, poruszała w rozmowie z Dwójką problematykę niedookreślonej tożsamości, przyznała się do niewiery w przynależność do miejsca swojego urodzenia, wspominała swoje ucieczki w literaturę.

W Dwójce spotkaliśmy się również z Jonathanem Franzenem - cenionym pisarzem, przenikliwym obserwatorem współczesnej Ameryki, autorem "Korekt".

Tematem "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" był z kolei "Rękopis znaleziony w Saragossie". Jak się okazuje, arcypowieść Jana Potockiego pokolenia Polaków poznawały do tej pory w formie spreparowanej…

Nie mogło również zabraknąć - już w podsumowaniu tegorocznego Festiwalu - informacji o festiwalowej nagrodzie. O Lilianie Hermetz, laureatce pierwszej Nagrody Conrada za najlepszy literacki debiut, mówił prof. Michał Paweł Markowski. Adam Pomorski skomentował natomiast wyróżnienie dwóch poetów – Romana Honeta i Jacka Podsiadły – tegoroczną Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna w komiksowych obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 14:23
- W komiksie można mówić o wszystkim, nie ma ograniczeń - mówiła Marzena Sowa, współautorka komiksu "Powstanie. Za dzień, za dwa".
rozwiń zwiń