Literatura idzie pod prąd. Dwójka na Festiwalu Conrada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 17:35
Posłuchaj rozmów z gośćmi tegorocznego krakowskiego święta literatury. Wśród nich - zdobywczyni literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz.
Audio
  • Grzegorz Jankowicz o tegorocznej odsłonie Festiwalu Conrada (Poranek Dwójki)
  • Wojciecha Fangora wspominają Katarzyna Janowska-Cieślik i Stefan Szydłowski. Rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
7. Festiwalowi Conrada towarzyszyła m.in. wystawa Gisle Freund  sceny fotograficzne i portrety prezentująca portrety pisarzy i intelektualistów
7. Festiwalowi Conrada towarzyszyła m.in. wystawa "Gisèle Freund – sceny fotograficzne i portrety” prezentująca portrety pisarzy i intelektualistówFoto: Tomasz Wiech/mat. prasowe

Obok noblistki na festiwalu wystąpili m.in. Jonathan Franzen, Hooman Majd, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Weronika Murek, Kristina Sabaliauskaitė, György Spiró, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman i Tomas Venclova. Gościem honorowym siódmego Festiwalu Conrada była Litwa, a impreza odbyła się pod hasłem "pod prąd", które organizatorzy rozumieją na kilka sposobów.

- Wydaje się, że dziś samo zajmowanie się literaturą i wiara w to, że literatura jest jednym z najlepszych języków do mówienia o rzeczywistości, to sposób myślenia, który idzie pod prąd - tłumaczył w "Poranku Dwójki" dyrektor programowy festiwalu Grzegorz Jankowicz. - Zazwyczaj literatura i kultura są ignorowane. Całkowicie niesłusznie. Jesteśmy przekonani, że literatura może nam pomóc w zrozumieniu tego, co dzisiejszy świat nam oferuje, co robi z nami i co sami możemy z nim zrobić – dodał.

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z najważniejszym gościem festiwalu: białoruską pisarką i dziennikarką Swietłaną Aleksijewicz, nagrodzoną niedawno literackim Noblem. - Ważne jest, żeby wysłuchać każdego: i kata, i ofiarę, i tego, który się miota między nimi. Stąd wybór tej formy literackiej – mówiła o swoich reportażach.

Asli Erdoğan, znakomita turecka pisarka i dziennikarka, poruszała w rozmowie z Dwójką problematykę niedookreślonej tożsamości, przyznała się do niewiery w przynależność do miejsca swojego urodzenia, wspominała swoje ucieczki w literaturę.

W Dwójce spotkaliśmy się również z Jonathanem Franzenem - cenionym pisarzem, przenikliwym obserwatorem współczesnej Ameryki, autorem "Korekt".

Tematem "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" był z kolei "Rękopis znaleziony w Saragossie". Jak się okazuje, arcypowieść Jana Potockiego pokolenia Polaków poznawały do tej pory w formie spreparowanej…

Nie mogło również zabraknąć - już w podsumowaniu tegorocznego Festiwalu - informacji o festiwalowej nagrodzie. O Lilianie Hermetz, laureatce pierwszej Nagrody Conrada za najlepszy literacki debiut, mówił prof. Michał Paweł Markowski. Adam Pomorski skomentował natomiast wyróżnienie dwóch poetów – Romana Honeta i Jacka Podsiadły – tegoroczną Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej.

Czytaj także

Wojna w komiksowych obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 14:23
- W komiksie można mówić o wszystkim, nie ma ograniczeń - mówiła Marzena Sowa, współautorka komiksu "Powstanie. Za dzień, za dwa".
rozwiń zwiń