"Kandyd" Leonarda Bernsteina w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 20:19
Program II poleca Sylwestrową premierę Opery Wrocławskiej, która zostanie wystawiona, jako pierwsze na świecie wydarzenie otwierające obchody setnej rocznicy urodzin kompozytora.
plakat do spektaklu
plakat do spektakluFoto: materiały prasowe

Nie do końca wiadomo, czy to operetka, opera, musical czy rewia, a może to tak naprawdę powiastka filozoficzna suto okraszona żartem. Kompozytor zapisał na karcie tytułowej "Kandyda – operetka komiczna". W tym podtytule zawiera się dla mnie cała przewrotność Leonarda Bernsteina – mówi Hanna Marasz, reżyser spektaklu. Choć to spektakl komiczny, muzycznie niezwykle rozśpiewany i roztańczony, nie z sobą całkiem poważne przesłanie. Przecież Sylwester i karnawał to nie tylko czas szampana i fajerwerków, ale też okazja do refleksji. Na tym chyba polega wielkość Kandyda, że warstwa komediowa i filozoficzna się przenikają – dodaje reżyserka.

Sylwestrowa premiera Opery Wrocławskiej wystawiona zostanie jako pierwsze na świecie wydarzenie otwierające obchody setnej rocznicy urodzin zmarłego w 1990 roku Leonarda Bernsteina. Spektakl zaprezentowany zostanie w wersji semi-stage. Nie budujemy scenografii. Nie stosujemy wyszukanych rozwiązań technicznych. Człowiek, kostium, światło, muzyka to główne elementy inscenizacji – wspomina reżyserka.

W spektaklu Hanny Marasz orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. Kostiumy – barwne, skomplikowane, odwołujące się do różnych stylów i epok zaprojektowała Anna Sekuła. Za choreografię odpowiada Jacek Gębura, znany wrocławskiej publiczności artysta teatru tańca i choreograf. Reżyseria świateł: Tomasz Filipiak, projekcje multimedialne: Adrian Jackowski.

Na scenie wystąpią m.in.: Jędrzej Tomczyk i Aleksander Zuchowicz (Kandyd) oraz Galina Benevich i Ewa Majcherczyk (Kunegunda). Partię Panglossa wykona Szymon Komasa i Tomasz Rudnicki. Na scenie Opery Wrocławskiej zobaczymy także aktorów dramatycznych. W postać Woltera wcielą się Maciej Tomaszewski i Mariusz Kiljan. Solistom towarzyszyć będzie Chór Opery Wrocławskiej pod kierunkiem Anny Grabowskiej-Borys, a także Chór Dziecięcy i Orkiestra Opery Wrocławskiej.


Premiera: 30, 31/12/2017
Kolejne spektakle: 1, 6, 7/01/2018

materiały prasowe/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co nam dziś mówią "Krakowiacy i górale"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:46
W cyklu "Przed premierą" rozmawialiśmy o nowej wersji dzieła Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego przygotowanego dla Opery Wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstawał "Kandyd" w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 16:04
"Kandyd" to przecudna kartka z podróży, a zarazem muzyczna wizytówka Leonarda Bernsteina. Zapraszamy do wysłuchania reportażu z przygotowań tego spektaklu we Wrocławiu.
rozwiń zwiń