Agnieszka Duczmal z Diamentową Batutą Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 11:56
14 listopada, podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Z okazji uroczystości Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje premierę podwójnego, przekrojowego albumu z cyklu "Diamentowe Batuty" – z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Laureatka "Diamentowej Batuty" poprowadzi autorską Orkiestrę Kameralną "Amadeus" – w specjalnym repertuarze, w którym znajdą się najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygentki.  Zbiera je również specjalne, dwupłytowe wydawnictwo płytowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia pt. "Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal", którego przedpremiera odbędzie się właśnie 14 listopada.

– Wyjątkowa Artystka, o której Witold Rowicki powiedział, że "ma w rękach muzykę". Określenie lingwistycznie niezwykle oszczędne, ale w swojej wymowie nadzwyczajnie trafne i pojemne, bo oddające przecież nie tylko istotę dyrygenckiego fachu. Metaforycznie mieszczące w sobie znacznie więcej – pasję, muzykalność, charakter, determinację, wrażliwość, czyli przywołujące wiele pojęć określających artystyczną osobowość – pisze w osobistej nocie, która zostanie wydrukowana w książeczce tego wyjątkowego wydawnictwa Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. – W albumie zapisany jest zaledwie okruch tego, co skrywają radiowe archiwa. Znaczący, bo znakomicie ilustrujący celne zdanie Rowickiego, a przy tym, mam nadzieję – zgodnie z kartezjańską myślą o celowości muzyki – stanowiący "źródło przyjemności i uczuć różnorodnych" – kontynuuje szefowa radiowej Dwójki.

Agnieszka Duczmal (ur. 1946) pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych, a w latach 1966-71 studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 1968 roku, już w czasie studiów, utworzyła Orkiestrę Kameralną, której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 r. w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, występuje od 1988 r. pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".

Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Nagrała ok. 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera.

Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych – m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta. Jest również laureatką licznych nagród krajowych i międzynarodowych.

"Diamentowa Batuta" to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia”. Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Czytaj także

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:52
Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:40
- Muzycy w orkiestrach nie byli przyzwyczajeni do tego, żeby dyspozycje wydawała im kobieta. Mówiono, że dyrygent powinien być kapralem. A to nieprawda - mówiła w Cafe "Muza" Agnieszka Duczmal, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która w styczniu skończyła 75 lat.
rozwiń zwiń