Bruce (Xiaoyu) Liu. Kim jest zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 03:00
Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - taki werdykt ogłosiło jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń. 
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Darek Golik/NIFC

Laureatem I nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina został Bruce (Xiaoyu) Liu. Pianistę usłyszymy m.in. w czwartek 21.10 podczas uroczystego Koncertu Laureatów.

Źródło: YouTube Chopin Institute. Występ w finale Konkursu Chopinowskiego  

Po ogłoszeniu wyników zwycięzca nie krył wzruszenia nie tylko otrzymaną nagrodą, ale przede wszystkim atmosferą minionych dni. - Nie wiem, co powiedzieć. To była wielka przygoda ze wspaniałymi ludźmi grać Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie - mówił Bruce (Xiaoyu) Liu. - Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszą się moja rodzina i przyjaciele. A ja naprawdę nie mam słów. To wielka radość móc uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest Konkurs Chopinowski.


Posłuchaj
02:12 Bruce Liu 21.10.2021.mp3 Bruce (Xiaoyu) Liu po ogłoszeniu wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

Bruce Xiaoyu Liu, fot. Wojciech Grzędziński NIFC 1200.jpg
Dzień 9. "Bruce (Xiaoyu) Liu cały czas tańczy"

Bruce (Xiaoyu) Liu już w pierwszych etapach konkursu zwrócił uwagę naszych komentatorów, którzy nie szczędzili pozytywnych ocen, a nawet zachwytu. - W tym roku pojawiło się kilka wyjątkowych osobowości, które są na pozycjach wyjściowych do ataku na pierwsze miejsce. On jest jedną z tych osobowości - mówił Marcin Majchrowski. - Dzisiaj nie kryję emocji po jego występie. Czuć było niewyobrażalne napięcie, ciszę, coś wyjątkowego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Oszałamiające – podkreślał po występie pianisty w II etapie.

Bruce (Xiaoyu) Liu po przesłuchaniu finałowym

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Bruce (Xiaoyu) Liu, reprezentujący Kanadę, urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dwukrotnie odbył tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie. 

Triumfator Konkursu otrzymuje, obok złotego medalu, również nagrodę finansową w wysokości 40.000 €. 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 21 października podczas I Koncertu Laureatów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

O pozostałych laureatach przeczytasz tutaj >>>

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

***

Od 3 października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe. 

Po raz pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 roku. Jego pomysłodawcą był prof. Jerzy Żurawlew z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W Konkursie Chopinowskim w 1927 roku wzięło udział 26 pianistów z 7 krajów. Laureatem pierwszej nagrody został pianista ze Związku Radzieckiego Lew Oborin, a drugą nagrodę zdobył Stanisław Szpinalski.

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i transmitowane były na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). 

***


Sponsorzy Sponsorzy
Czytaj także

Adam Rozlach: każdy z finalistów może wygrać Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 16:29
Relacjonujący XVIII Konkurs Chopinowski Adam Rozlach podkreśla, że każdy z finalistów gra inaczej i nikogo z nikim nie można porównać. - Dziś gra czterech ostatnich, wieczorem znane będzie rozstrzygnięcie - mówi. Zauważa, że jest tak wysoki poziom, iż wszystkie werdykty są możliwe.
rozwiń zwiń