Polskie Radio
Section05
Bruce (Xiaoyu) Liu

Martín García García: każdy koncert jest dla mnie jak ten ostatni

- Chcę coś światu za pomocą muzyki przekazać, ale nie będę mógł tego robić, gdy skupię się na tym, czy gram w wystarczająco wielkiej sali i czy aby nie jest zbyt mała. Czy gram dla 20 ludzi, czy dla 4 tysięcy, to w ogóle jest nieważne. Jestem teraz w Białymstoku. Mam tu coś do zrobienia, mam Koncert Chopina do zagrania i to jest kwintesencja muzyki. Po to ludzie przychodzą tego słuchać, by odmienić swoje codzienne życie, bo muzyka zmienia życie. To nie są moje słowa, ale tak jest - mówił Martín García García w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok konkurs chopinowski 2020 Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu konkurs Wieniawskiego - etap II Bruce (Xiaoyu) Liu Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Jacek Hawryluk skrzypce Ignacy Jan Paderewski

Bruce Liu: ćwicząc Rameau, mogłem odpocząć nieco od Chopina

- Rameau był moim "pandemicznym odkryciem". Pracowałem nad jego utworami podczas przygotowań do konkursu, który przesunięty został przecież o rok. Dobrze mi to zrobiło, mogłem odpocząć nieco od Chopina - mówił Bruce Liu podczas briefingu przed występem na festiwalu "Chopin i Jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022 Bruce (Xiaoyu) Liu filharmonia narodowa Monika Zając

Dang Thai Son w Dusznikach-Zdroju: tu gramy dla ludzi, których kochamy

- Wracam do repertuaru klasycznego. W moim wieku – a przekroczyłem już sześćdziesiątkę – to dobra droga. Czas pomału wracać do klasyki... - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Dang Thai Son, pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). W poniedziałkowy wieczór (8.08) wystąpił na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dang Thai Son Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin Bruce (Xiaoyu) Liu

Festiwal w Dusznikach i zwycięzcy Konkursów Chopinowskich

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się od recitali dwóch zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Bruce’a Liu i Rafała Blechacza, wraz z którym wystąpiła Bomsori Kim. Koncert duetu zachwycił festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Duszniki-Zdrój Bruce (Xiaoyu) Liu Rafał Blechacz Piotr Paleczny Wolfgang Amadeusz Mozart Jan Sebastian Bach

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Marcin Majchrowski fortepian muzyka klasyczna Bruce (Xiaoyu) Liu Piotr Paleczny KULTURA

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Tegoroczny koncert urodzinowy Fryderyka Chopina uświetni Bruce Liu

Koncert z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina uświetni występ zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a (Xiaoyu) Liu. "Koncert wyprzedał się w całości w siedem minut od momentu uruchomienia sprzedaży biletów" - powiedział rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin konkurs chopinowski filharmonia narodowa Bruce (Xiaoyu) Liu

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener Beata Stylińska 85 lat Dwójki

Bruce Liu w wywiadzie dla Dwójki: przeżywam bardzo szczególny czas

- Mam wiele różnych spraw na głowie. Muszę nauczyc się tak wielu nowych rzeczy, także w wymiarze biznesowym. Po miesiącu koncertów będę musiał zabrać się wreszcie do samej muzyki, ale to dopiero po powrocie do domu - mówił w Dwójce Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Bruce (Xiaoyu) Liu Róża Światczyńska fortepian Dwójka MUZYKA