Audiowizualne instalacje na festiwalu Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:50
W trakcie 55. święta muzyki współczesnej trwać będzie niezwykła wystawa.
Audiowizualne instalacje na festiwalu Warszawska Jesień
Foto: mat.promocyjne

Jej wernisaż odbędzie się w czwartek o 18.00 w Austriackim Forum Kultury. Będzie tam można zobaczyć prezentację kompozycji filmowej poświęconą jednemu z najwybitniejszych muzyków współczesnych. Hołd Henninga Lohnera "The Revenge of the Dead Indians: In Memoriam John Cage", powstał w 1993 roku. "Zemsta martwych Indian" to rozwinięcie twórczego credo kompozytora. Nie jest to ani dokument ani film fabularny. Jego główny wątek to seria „znalezionych” krajobrazów w postaci wideo i audio, a także teatralnie reżyserowanych tekstów i wywiadów.
Kolejna propozycja to "Opera Proibita/Jacek" Adama Dudka, wideoinstalacja z udziałem Jacka Laszczkowskiego. To projekcja na którą składa się synchronicznie nagrany obraz przedstawiający zbliżenia fragmentów ciała śpiewaka. Widzimy drgającą krtań, marszczącą się skórę, fakturę ciała. Skądinąd wiemy, że nie jest to ciało anonimowe, Obraz fragmentów korpusu uzupełnia niezwykły sopran Jacka Laszczkowskiego. Tłem muzycznym są "Sonety Szekspira" Pawła Mykietyna.
Andrzej Bielawski "Atlasy 1995–2008" to ukazanie ksiąg na trzech ekranach pomnaża przestrzeń, sytuuje odbiorcę w otwierającej się przed nim przestrzeni symultanicznej. Monotonny rytm przewracanych kart i towarzyszący temu szelest papieru, działający jak niewyartykułowana mantra, powoli wprowadzają w stan przypominający medytację.
Instalacje będą czynne podczas trwania Warszawskiej Jesieni, czyli w dniach 21-29 września w godz. 10:00–17:00.
gs

 

Czytaj także

CAGE 1,2,3 - konkurs!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 11:11
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" przy współpracy z Fundacją 4.99 i Programem 2 Polskiego Radia ogłasza konkurs muzyczny na stworzenie i wykonanie utworu inspirowanego twórczością Johna Cage'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po raz 55. Rusza Festiwal "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 16:12
Rosalie Hirs, Elena Vassilieva oraz Klas Torstensson - to tylko niektóre jego gwiazdy. Radiowa Dwójka jej jego medialnym patronem.
rozwiń zwiń