Chopin i jego Europa: Koncert Tellefsena raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:00
Alexander Melnikov zaprezentował Koncert fortepianowy f-moll autorstwa norweskiego ucznia Chopina na inauguracji festiwalu "Chopin i jego Europa". W piątek wykona go raz jeszcze, tym razem na instrumencie historycznym. Towarzyszyć mu będzie znakomity zespół Concerto Köln. Transmisja w Dwójce.
Audio
  • Z Alexandrem Melnikovem rozmawia Barbara Schabowska. (PR, 15.08.2014)
Alexander Melnikov na koncercie inauguracyjnym Festiwalu Chopin i jego Europa
Alexander Melnikov na koncercie inauguracyjnym Festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: Wojciech Grzędziński/ NIFC

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>

Thomas Tellefsen był sławnym muzykiem w latach 50. i 60. XIX wieku. Jednak po śmierci został bardzo szybko zapomniany. Duży wpływ na twórczość norweskiego kompozytora wywarł Fryderyk Chopin. Thomas Tellefsen pobierał lekcje u polskiego pianisty po przybyciu do Paryża w roku 1842. O chopinowskich inspiracjach świadczy chociażby fakt, iż spośród jego 44 opusów - zwykle inspirowanych norweskim folklorem - aż 16 stanowią mazurki.

- Tellefsen stosował podobne środki wyrazu co Chopin, chociaż w sposób mniej wyszukany. Być może więcej jest u niego brawury. Wiadomo, że jeśli na niebie pojawia się wielka gwiazda, to wokół niej będzie wiele mniejszych - potwierdził Alexander Melnikov po polskiej premierze Koncertu f-moll. - Mniej słyszę tu elementów skandynawskich, choć może nie jestem kompetentny, by dokonywać takiej oceny. Dla mnie muzyka skandynawska XIX wieku to Grieg i Nielsen - dodał.

W programie piątkowego koncetu znajdzie się również zapomianie polskie dzieło - Koncert fortepianowy E-dur Józefa Krogulskiego, ucznia Józefa Elsnera. Partię solową utworu wykona specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych Tobias Koch.

Na transmisję w audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszają Krzysztof Dziuba i Piotr Matwiejczuk.

Program:

Carl Maria von Weber Euryanthe - uwertura do opery

Thomas Tellefsen II Koncert fortepianowy f-moll op. 15*

Józef Krogulski Koncert fortepianowy E-dur**

Wyk. Concerto Köln pod dyrekcją Michaela Güttlera; Alexander Melnikov* i Tobias Koch** - fortepiany historyczne

22 sierpnia (piątek), godz. 20.00-22.45, wprowadzenie o 19.00

mm, ac

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lisiecki: muzyka jest dla mnie ucieczką

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 17:00
- Każdy utwór traktuję jak własny, szukam w nim czegoś swojego. Staram się nie sugerować słynnymi nagraniami. Dzięki temu, jeśli nawet moja interpretacja nie jest lepsza, na pewno jest świeża - mówił Jan Lisiecki, który w niedzielę zinterpretował na Festiwalu "Chopin i jego Europa" Koncert fortepianowy Griega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dejan Lazić: Mozartowi było łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:00
- Nie znał symfonii Brahmsa, "Dafnis i Chloe" Ravela czy oper Wagnera. Dzisiaj twórcy czują się przytłoczeni wpływami, a w wielu utworach słychać starania, by nie brzmieć "jak ktoś inny" - mówił Chorwat Dejan Lazić, który na Festiwalu "Chopin i Europa" zaprezentował talenty pianistyczne, ale też kompozytorskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń