Aleksander Tansman - przyjaciel Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 18:03
- W latach 20. podbił Amerykę. Jego muzyki w Hollywood Bowl słuchały tysiące wielbicieli - mówił w Dwójce Wojciech Wendland.
Audio
  • Beata Stylińska rozmawia z Wojciechem Wendlandem, dyrektorem Festiwalu Indywidualności Muzycznych Tansman 2014 (Wybieram Dwójkę)
Aleksander Tansman z Anną Eleonorą Brociner, lata 20. XX w.
Aleksander Tansman z Anną Eleonorą Brociner, lata 20. XX w.Foto: Wikimedia/CC

Był pierwszym polskim artystą nominowanym do Oscara w kategorii muzyka oryginalna. W Polsce krytykowany wyjechał do Francji, gdzie jego twórczość spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. W 1927 roku odniósł wielki sukces w Ameryce, do której później dzięki pomocy Charlie Chaplina powrócił, uciekając przed holocaustem. - Interesowało mnie miejsce Tansmana w dziejach kultury polskiej - mówił w Dwójce Wojciech Wendland, autor książki "W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości". - To on wprowadził muzykę polską w nowy wiek, bardziej zdecydowanie niż Szymanowski wykraczając poza kanony muzyki XIX wieku.

W audycji rozmawialiśmy o łódzkim Festiwalu Indywidualności Muzycznych Tansman 2014.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Wojciech Wendland (dyrektor Festiwalu Tansman 2014, autor książki "W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i literatury)

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 16.

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Kwartesencja. Na rutynę najlepsza jest kameralistyka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 22:00
- Szukamy nowych brzmień i ciszy. Wielkie emocje i melodie zastępujemy skupieniem i harmonią - mówią o swojej "progresji" muzycy Royal String Quartet.
rozwiń zwiń